
Протезування зубів. Що потрібно знати про сучасні зубні протези?
Зазвичай, ми навіть не припускаємо, яка різноманітність присутня у світі зубних протезів. І коли приходить час зіткнутися з цією різноманітністю особисто, буває досить складно визначитися з правильним вибором протезу. Найчастіше ми покладаємося на думку стоматолога-ортопеда – і це правильно! Адже всі тонкощі може знати лише професіонал. Але загальне розуміння того, що таке зубний протез, як він влаштований і з чого зроблений доступно кожному. Пропонуємо вам розібратися у цьому питанні разом із нами. Допоможуть нам професіонали з Центру естетичної стоматології «Авіценна-СТ» у м. Дніпро.
Зубні протези і методи їх встановлення

Зубним протезом називають ортопедичну конструкцію, призначену для заміни пошкодженого чи відсутнього зуба. Розрізняються види ортопедичного протезування за методом встановлення та використовуваними матеріалами.
За методом встановлення протези ділять на знімні та незнімні.
Знімні – це протези, які пацієнт може самостійно і вдягати, і знімати. Найчастіше знімні протези використовуються для тимчасової заміни зубів. Також добре підходять для заміни одного відсутнього зуба. Складається знімний протез з базису (свого роду каркас, який імітує ясна) і коронки.
Незнімні – це протези, які фіксують на зуби (попередньо спеціально обточивши їх) чи імпланти. (Імплант можна назвати штучним коренем зуба. Це спеціальний гвинт, який вкручується в кісткову тканину щелепи).
Незнімні зубні протези в порівнянні зі знімними мають ряд переваг:
- По-перше – термін використання у знімних протезів у середньому 4-7 років у незнімних – 10-12 років.
- По-друге – зовнішній вигляд. Незнімні протези краще передають жувальне навантаження і виглядають більш природно в порівнянні зі знімними..
- По-третє – зручність. Незнімні протези не вимагають спеціальних способів догляду. Знімним необхідний особливий догляд – після кожного прийому їжі їх необхідно промивати під струменем води (з милом). Двічі на день чистити м'якою щіткою (всередині і зовні), в той час, коли протез не одягнений, він повинен перебувати в окремій ємності (можна використовувати склянку) зі спеціальним розчином, що дезінфікує.
Однак, існують причини, з яких, іноді, краще саме знімні протези, а саме:
- обмежений бюджет – знімні конструкції значно дешевші;
- відсутність зубів наприкінці ряду, відсутність всіх зубів, неможливість встановити імпланти (за медичними показниками).
Види знімних зубних протезів

Акриловий. Матеріал – акрилова пластмаса. Це дешевий, проте міцний матеріал. Нестача – в окремих випадках може викликати алергію. При якісному догляді може прослужити понад 4 роки.
Нейлоновий. Матеріал – еластичний нейлон. Не натирає ясна, не викликає алергію. Недолік – недовговічний. Через підвищену еластичність швидко втрачає форму. Середній термін використання – 2 роки.
Acry Free. Матеріал – біосумісна пластмаса (не містить акрил та мономери). Добре підходить як для часткових протезів, так і повних. Відмінно тримається в роті і не втрачає форми протягом усього терміну експлуатації. Середній термін використання – 5-7 років.
Бюгельный. Конструкція на металевому каркасі. Підходить для часткового протезування, оскільки кріпиться до опорних зубів спеціальними скобами. Не випадає, досить комфортний при жуванні. Зі знімних протезів має максимальний термін служби – до 10 років при правильному догляді.
Види незнімних протезів

Вініри та люмініри. Матеріал – кераміка, порцеляна. Є накладками, які встановлюються безпосередньо на кожен окремий передній зуб. Призначення – візуальне виправлення зубного ряду, наприклад: плями на поверхні емалі, відколи зубів, щілини між зубами, «скручені» зуби, зміни кольору зубного ряду.
Коронки. Матеріал – метал, безметалева кераміка (діоксид цирконію), металокераміка. Коронки схожі на ковпачки у формі зуба, які одягаються на зуб чи імплант. Цирконієві та керамічні коронки виглядають найбільш природно. Коронка допомагає відновити функціональність зуба, анатомічно правильну форму та гарний зовнішній вигляд. Коронка одягнена на зуб, що почав руйнуватися, зможе зберегти його ще на 7-10 років.
Мости. Міст - це кілька коронок, з'єднаних разом. Використовуються у тому випадку, коли у пацієнта відсутні кілька зубів поспіль.
Процес протезування зубів

При першому відвідуванні стоматолог-ортопед огляне ротову порожнину пацієнта, оцінить загальний стан всього щелепного апарату. При аналізі знімка рентгену чи КТ виявить можливі приховані дефекти, особливості прикусу. Складе план лікування - може знадобитися професійне чищення зубів, видалення зубного каменю, лікування карієсу або пародонтозу.
На наступному етапі буде проведене обточування твердих тканин зуба або (за його відсутності) встановлення імпланту. Наступний етап – зняття зліпка та виготовлення самого протезу. Також на цьому етапі можна встановити тимчасовий протез.
І останній етап – це безпосередня фіксація готового протезу.
Часто запитують, чи можна ставити протез після видалення зуба? Не тільки можна, а й потрібно, оскільки кісткова тканина ще не встигне деградувати. Це важливий момент, оскільки в майбутньому потрібно більше часу та грошей, щоб підготувати кісткову тканину до протезування. В Центрі естетичної стоматології «Авіценна-СТ» вам допоможуть відновити зуб відразу після видалення (у деяких випадках, навіть за один день). З цінами на послугу «протезування зубів» у Дніпрі можна ознайомитись на сайті https://www.avicenna.com.ua/ortopediia. Більш детальну консультацію можна отримати за телефонами +38 (067) 994 9901 або +38 (099) 955 4330.