
Альтернаріоз томатів: боротьба та захист з агро-інтернет-магазином pomidorka.com.ua

Серед поширених хвороб томатів є альтернаріоз, він наносить рослинам нищівної шкоди. Якщо ви зможете правильно розуміти ознак прояву альтернаріозу на різних частинах рослини це дасть вам змогу правильно та своєчасно виявити, альтернаріоз і ви матимете можливість провести ефективну обробку для профілактики та лікування рослини.
Альтернаріоз це така хвороба, яка поширена повсюду, вона вражає рослини як у закритому грунті так і у відкритому грунті. Альтернаріоз томатів може проявлятися в вигляді двох проблем: рання та пізня суха плямистість.

Хвороба альтернаріозу викликає недосконалий гриб з роду (Alternaria) та Macrosporium), тому вона й отримала назву альтернаріоз, та макроспоріоз. Зазвичай на томатах альтернаріоз проявляється набагато раніше ніж фітофтороз. Першу ознаку альтернаріозу можна навіть спостерігати, після висадки розсади. Розсада томатів може отримати ураження ще під час перебування в теплиці. Масова поява хвороби спостерігається вже на початку появи плодоутворення, досягає піку хвороба до кінця вегетації рослин.

Ознаки появи альтернаріозу томатів
В ураженої рослини уражається вся надземна частина органів: стеблові ділянки, листова маса, черешкова маса листків, плодоніжка, та самі плоди. Для хвороби альтернаріоз є характерні ознаки: сухі за формою округлі, мають яскраво виражені зональні плями на поверхні листі, розмір цих плям може бути мінімальний від міліметра до сантиметрів. На плодовій масі плями з'являються найчастіше округлої форми, темно-бурі за забарвленням, та злегка вдавлені всередину, та мають добре помітний чорний наліт це і є конідіальне спороношення цього збудника хвороби. Велика поява кількості плям призводить до процесу передчасного пожовтіння листової маси та відмирання всього листя. Тому під час появи хвороби у рослини знижується опірність її тканин до різних видів стресу, знижується імунітет, що сприяє більш інтенсивному процесу з розвитку подальшої хвороби. Альтернаріоз дуже швидко заселяє та охоплює насамперед ослаблені та менш стійкі рослини. Тому необхідно звернути увагу на ті рослини які у спекотну погоду почали в'янути, черешки їхнього листя стають пониклі. А у вечірній час їх стан може відновлюватися, тому це може бути прямою ознакою початку хвороби.

Розвиток хвороби
На стебловій ділянці альтернаріоз може проявлятися під виглядом довгастих плям які мають сіро коричневе забарвлення. Ці плями можуть бути не просто поверхневі вони можуть мати дуже глибокі борозни під час ураження, що й викликає те саме в'янення. Суха плямистість яку можна спостерігати під час ураження альтернаріозом добре та чітко відрізнятиметься від плямистостей, які можуть бути спричинені фітофторозом. Плямистість яка завдалася томату від альтернаріозу залишатиметься сухою за будь-якої погодної умови, тоді як плями від фітофторозу за умов вологого середовища починає розмякшуватися, на нижній частині листка починає з'являтися сірувато білий наліт це і є спороношення гриба, який належить до фітофторозу. Окрім того, плями які завдаються фітофторозом мають розпливчасті та великі розміри, вони нерідко можуть займати всю листяну пластину, а під час ураження альтернаріозом плями зазвичай мають чітко обмежені та округлі за розміром, та будуть розкидані по всій частині та поверхні листка. Під час сильного ступеня ураження рослини альтернаріозом листовий покрив починає поступово жовтіти, і починаються цей процес з нижніх листків, а от під час фітофторозу такого не буває.
Для того, аби зменшити появу хвороби важливим моментом є дотримання правил сівозміни. Томати наступного року можна буде висаджувати після таких культур як картопля, перець, баклажани, капуста. А от висаджувати їх на те місто де вони росли можна буде не раніше, як через три роки. Кращими попередниками для вирощування томатів є багаторічні трави, бобові культури, огірки, та цибуля.

Під час появи перших прямих ознак захворювання на альтернаріоз необхідно починати використовувати фунгіцидні засоби захисту рослин, які спрямовані на знищення фітофторозу та альтернаріозу.
Щоб упередити та контролювати альтернаріоз на томатах, використовуйте Квадріс 250 SC з каталогу агро-інтернет-магазину pomidorka.com.ua — він має швидку системну й контактну дію. Сторінка товару: https://pomidorka.com.ua/uk/fungicidi/943-fungicid-kvadris-250-sc-ks-syngenta.html.
Найбільш ефективними фунгіцидами є системно-контактні препарати. Починати проводити обробку необхідно вже під час появі найменшої першої плями, яка свідчить про наявність альтернаріозу, з повторною обробкою через 10 або 14 днів. За весь сезон необхідно провести обприскування рослинам фунгіцидами як мінімум від 3 до 4 разів, але з дотриманням регламенту їх способу застосування.
Після перших сходів або вже після висадки розсади по мірі висихання грунту необхідно проводити полив. Необхідно уникати надмірного, або зайвого поливу, це може спричиняти появу альтернаріозу та будь яку іншу хворобу. Під час поливу також необхідно створити правильну системи поливу яка буде поливати під корінь, необхідно уникати поливу на томатах методом дощування, це може сприяти поширення інфекції та посилити процес розвитку різних хвороб.

Також для зменшення прояву альтернаріозу необхідно проводити вчасне знищення бур’янів та ділянці, проводити своєчасне розпушування грунту біля рослини, уникати загущених посадок рослини, бо це значно піднімає рівень вологість, знижує провітрювання рослин, а навпаки створює оптимальні умови для ураження.
На протязі усього вегетаційного періоду, для того щоб підвищити стійкості рослини до альтернаріозу та будь яких інших проявів хвороби, а також підвищити її продуктивність необхідно проводити підживлення. Підживлення необхідно проводити не менше ніж два, яке може бути як позакореневе так і в корінь рослини. Перше підживлення необхідно проводити через 12–14 діб після проведення висадки розсади в відкритий чи закритий грунт, друге підживлення проводить на початковій фазі зав’язування плодової маси. Підживлення по листу проводять необхідними макро- та мікроелементами, які потребує томат в збалансованому співвідношенні. Також необхідно пам'ятати, що внесення надмірно високого рівня азоту може знижувати стійкість рослини до тої самої хвороби як альтернаріоз, а ще може сприяти інтенсивному рівні розвитку даної хвороби.
Препарати проти альтернаріозу томатів:
- Ридоміл Голд МЦ;
- Міравіс;
- Квадріс;
- Скор;
- Магнікур Нео;
- Консенто;
- Ревус Топ;
- Амістар Голд;
- Акробат;
- Блу Голд;
- Шавіт;
- Танос;
- Фітал;
- Банджо форте;
- Тілт;
- Циделі топ;
- Кустодія;
- Імпакт;
- Квадріс топ;
- Зорвекс інкантія.