• Головна
  • Кожна п’ята пачка: в чому "гіркота" нелегальних цигарок та як йде боротьба з ними
19:00, 11 червня

Кожна п’ята пачка: в чому "гіркота" нелегальних цигарок та як йде боротьба з ними

Кожна п’ята пачка: в чому "гіркота" нелегальних цигарок та як йде боротьба з ними

Сьогодні частка нелегального тютюнового ринку в Україні складає 21,8%, тобто кожна п’ята пачка сигарет, що перебуває у продажу. Через незаконний обіг тютюнових виробів тільки у 2022 році держава недоотримала 20,7 мільярда гривень. Ці надважливі гроші, в часи війни збагатили кишені недобросовісних ділків, які продовжують працювати попри заборону та заяви Нацполіції.

Редакція сайту 056 зібрала останні публічні дані про проблеми поширення нелегальних сигарет, і самостійно розібралась, де вони продаються та чому їх купують деякі українці.

Обсяги торгівлі нелегальними сигаретами залишаються стабільно високими

Навіть після того, як одного з найбільших виробників нелегальної тютюнової продукції з Жовтих Вод на Дніпропетровщині закрили, ринок таких виробів в Україні не зменшився. Частка "чорного" тютюну знизилась з 21,9% до 17,8% в листопаді 2022 року, проте вже в лютому цього року вона підвищилась до 20,2%. Скоріш за все, це закриття - умовне.

"Логічне запитання: куди поділися обʼєми "Жовтих вод" і на які виробництва вони перетекли?", – зазначив голова Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з економічної безпеки ТСК і народний депутат Ярослав Железняк.

Він розповів, що на початку червня, зі списком виробників тютюну з низьким податковим навантаженням, ДПС провела перевірку і інвентаризацію. З дев'яти підприємств, тільки на одному податківці знайшли порушень на 160 млн грн. А в більшості випадків порушень чомусь не знайшли.

Железняк припускає, що підприємства готувалися до перевірки і швидко "почистити" підпільність або заховали під виглядом виробництва для Duty free.

Також підприємці могли задіяти схему, де на підприємстві за офіційною адресою нічого "лівого" не виробляється, а поруч розташоване приміщення, де відбувається нелегальне виробництво. Тому перевірити це можна тільки в рамках більш складної аналітики

"Думаємо, як ефективніше налагодити контроль (в тому числі лунали пропозиції ввести камери спостереження та пости), думаю найближчим часом вийдемо з конкретними пропозиціями", - написав депутат.

Карта нелегальних точок продажу у держави є, перевірки проводяться

Железняк розповів, що у травні засіданні Тимчасової слідчої комісії та на спеціальному засіданні парламентського фінансового комітету, правоохоронним органам було передано списки понад 700 точок та онлайн-ресурсів, через які здійснюється реалізація незаконних тютюнових виробів.

"За інформацією від Нацполу, вони почали перевірку. Лунала інформація про 2000 перевірених точок ... Здійснювалися в активному режимі обшуки і вилучення нелегальної продукції по всій країні", – написав Железняк у Telegram.

Він зауважив, що учасники ТСК перед його засіданням перевірили ще раз 15 точок продажу нелегальних сигарет з переданого правоохоронцям переліку у Кривому Розі, Полтаві, Одесі та інших містах. І всі вони знову працюють, після закриття лише на кілька днів.

Відповідальність керівників правоохоронців має бути персональною

Як розповів голова Комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, останнім часом помітного прогресу в боротьбі з нелегальним ринком сигарет практично не відбувається.

"Прекрасні звіти про купу вилучених цигарок, порушених справ, проведеної "роботи". А нелегальні кіоски на місці, Telegram-канали працюють. Зрозуміло, що кожний канал та кожний кіоск має своє прізвище. Прізвище правоохоронця, який закриває очі (умисно або ні) на крадіжку акцизу з бюджету", – пояснив Гетманцев.

Він висловив надію на простий, але ефективний механізм, який зможе протидіїяти цьому.

Так, нещодавно Нацполіція України і Тимчасова слідча комісія (ТСК) ВР з економічної безпеки запровадять персональну відповідальність очільників регіональних управлінь поліції за роботу нелегальних точок продажу сигарет.

"ТСК самостійно в двох-трьох областях шляхом контрольних закупівель зафіксує роботу нелегальних точок продажу. За результатами перевірки, при виявленні контрафакту – керівник поліції області йде у відставку. Якщо не виявлено – на підвищення", – написав він

Голова комітету зазначив, що персональна відповідальність зможе вирішити проблему в цьому напрямку. 

Чи вирішить Е-Акциз проблему контрафакту на ринку підакцизної продукції

Можливо, що з 2025 року виробників та імпортерів підакцизного алкоголю і цигарок в Україні змусять працювати в системі відслідковуваності Track and Trace - електронної акцизної марки. 

Рада ухвалила у першому читання законопроєкти №8286 та №8287, які регулюють запровадження та функціонування Е-Акцизу.  

Ініціатори її введення вважають, що його використання дозволить скоротити тіньовий ринок алкогольної і тютюнової продукції щонайменше на 15%.

Ця система буде складатися з двох основних елементів: відстеження та запис. Tracking дозволяє моніторити поточне місцерозташування та фіксувати всю послідовність переміщення продукту. Tracing дає можливість перевірити маршрут продукту аж до його виробничої лінії.

Завдяки Е-Акцизу кожен покупець зможе перевірити легальність будь-якої пляшки алкоголю чи пачки цигарок зісканувавши DataMatrix-код через застосунок Дія.

Та існує підозра того, що законопроєкти №8286 і №8287 – не про боротьбу з нелегальним ринком, а радше про фінансове та операційне навантаження на легальних операторів ринку.

Бо, по-перше, корупції в правоохоронних і контролюючих органах, жодна електронна система це не виправить. А, по-друге, частині курців все одно на ліцензію, вони обирають економію на сигаретах, не розуміючи шкоди для здоров'я.

Чому нелегальні тютюнові вироби не такі й дешеві і особливо небезпечні для здоров’я 

Деякі люди, які спробували палити нелегальні цигарки вбачили значну відмінність.

"Їх немає сенсу палити. Вони не дають ефекту, який я звикла отримувати. Я вирішила спробувати купити пачку, але одну навіть не одну сигарету не допалила і викинула. Таке відчуття, що я вдихала папір і селітру, а не тютюн", - розповіла Наталія.

А ось експродавчиня в магазині нелегальних цигарок Ірина констатувала, що до неї щоденно приходили постійні покупці. Регулярно приїжджали з різних куточків міста, купували собі блоками.

Вони говорили їй, що цигарки майже не відрізняються, і коштують значно дешевше. Але тут треба розібратись...

Так, за даними «Kantar Україна» (компанія з оброблення даних, аналітики та консалтингу) 75-80% ціни ліцензійних сигарет — це податки. Тобто гроші на пенсії, соціальні виплати, інфраструктуру тощо. І лише 20-25% — собівартість, доходи виробника, оптового та роздрібного посередників.

Тобто купуючи підробку на 20 грн дешевше, ми віддаємо всю суму виробнику (і тим, з ким він ділиться, але це не треба враховувати). Хоча собівартість підпільних сигарет значно нижче ніж в оригінальних.

"Висока частка податків у ціні сигарет є першочерговим стимулом розвитку нелегально ринку. Адже уникаючи сплати відповідних податків, нелегальні виробники/продавці, з одного боку, забезпечують собі значно більшу маржу, аніж легальні, а з іншого, можуть встановлювати ціну, значно нижчу ринкової", - пояснили аналітики Kantar.

Куріння саме по собі шкідливо для здоров'я, але, коли люди курять підроблені сигарети, у них немає ані найменшого розуміння, з чого ці сигарети зроблені. Факт, що цигарки на підпільних фабриках виготовляються без належного контролю.

Нелегально вироблені сигарети не проходять жодних санітарно-гігієнічних перевірок та не можуть гарантувати відповідність вимогам законодавства щодо безпечності продукції. Це зокрема, стосується рівня пестицидів, радіонуклідів, смол тощо. Вони складаються з неякісного тютюну, містить сторонні домішки (екскременти, пластик).

Споживачі, які купують товар невідомого походження і якості, ризикують здоров’ям більше, ніж зазвичай. Найчастіше виробництво контрафактних сигарет відбувається вночі у підвалах і промзонах – приміщеннях з надмірною вологістю, грибком, пліснявою, з використанням непридатного паперу.

Покупці нелегальних цигарок можуть спонсорувати не тільки українських контрабандистів, але й російських терористів

Серед регіонів найбільшого розповсюдження нелегальної продукції лідерами є Харківська (175), Дніпропетровська (14%), Харківська (9%), Одеська (9%), Львівська (9%), Кіровоградська (8%), Чернівецька (7%), Хмельницька (6%) й Полтавська області (6%). Загалом нам них припадає 68% загального обсягу розповсюдження нелегальної продукції. Решта - експорт, а іноді й "смертельний".

"Під час однієї з експертиз нам потрапили сигарети, які мають акцизні марки так званих лнр і днр. Вони доставлялися контрабандою на територію України і завдяки нашим правоохоронним органам ця мережа була закрита. Також останнім часом нам привозять сигарети, які виготовлені на території російської федерації, які ми відповідно також досліджуємо. Вони, звісно, не відповідають нашим нормам закону", - розповів експерт КНДІСЕ Сергій Січкар. 

Кожна п’ята пачка: в чому "гіркота" нелегальних цигарок та як йде боротьба з ними, фото-1

Він зазначив, що подібні випадки контрабандних тютюнових виробів - не рідкість. Крім того, досить часто об'єктом дослідження стають цигарки підпільного кустарного виробництва. 

Як відрізнити нелегальну тютюнову продукцію та куди звертатись

Якщо сигарети продаються з рук на ринку, у бабусі біля метро, в кіоску, який не має ліцензії — висока вірогідність, що сигарети нелегальні, адже офіційні виробники не співпрацюють із нелегальними каналами збуту сигарет. Проте зараз в кіосках, ринках та невеликих магазинах можна помітити, що на полицях поруч з ліцензійними сигаретами лежать їх копії-підробки з більш дешевшими цінами.

Відрізняють нелегальні сигарети такі ознаки:

  • Якщо акцизна марка відсутня, фальсифікована, наклеєна нерівно — це контрабанда чи контрафакт На сигаретах, призначених для продажу на території України, медичні попередження зазначаються українською мовою .
  • Сигарети із зазначенням Duty free only можуть законно продаватись виключно в магазинах безмитної торгівлі. Будь-який продаж на митній території Україні заборонений.
  • На пачках підробних сигарет кольори, шрифти, відстані між елементами можуть різнитися, якщо порівняти їх із оригіналом.
  • Відомості про вартість сигарет зазначаються українською мовою, а валюта - у гривні. Якщо це не так, то перед вами підробка або контрабанда.
  • Як правило, на контрабандні вироби не видаються чеки.
  • Імпортні легальні сигарети можуть дещо відрізнятися від українського виробництва кольором фільтра і самим фільтром (наприклад, рецесд-фільтр з повітряною камерою або ацетатний фільтр), за папером навколо фільтру – але така продукція цілком легальна.

Споживачі можуть залишити звернення на урядову гарячу лінію — співробітники податкової перевіряють викладені вами факти та знаходять порушення — складають протоколи і накладають штраф. 

Зазначимо, кожне порушення відвідувачів нелегальних точок продажу варто фіксувати по лінії 102. Більше звернень - більше шансів на позбавлення ліцензії магазину. 

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#056 #Дніпро #новини Дніпро #новини Україна #сайт Україна #сайт Дніпро #новости Днепр #новости Украина
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...