Шукали 40 млрд грн по "Укрнафті" в Дніпрі та "бронижелетних" 10 млн грн в Києві: СБУ завітала до високопосадовців
Сьогодні, 1 лютого Служба безпеки України провела обшуки у цілого ряду високопосадовців. У ході їх проведення викрили масштабні корупційні схеми, а також привласнення 40 млрд грн колишнім менеджментом ПАТ «Укрнафта» та ПАТ «Укртатнафта». Протиправні механізми були поєднані з ухиленням від сплати податків і легалізацією коштів, здобутих злочинним шляхом.
Про це повідомляє сайт 056 з посиланням на пресслужби СБУ та ДБР.
Обшуки у власників і топменеджменту "Укрнафти" та "Укртатнафти"
Наразі у рамках кримінальних проваджень документуються 10 епізодів злочинної діяльності. Зокрема, це виведення великих партій нафтопродуктів на афілійовані компанії, ухилення ними від сплати податків, створення безнадійної заборгованості нафтопереробного і нафтовидобувного заводів, що призвело до знецінення та зниження вартості їхніх активів. Така злочинна діяльність здійснювалася в інтересах фактичних власників і бенефіціарів компаній.
У рамках слідчих дій СБУ спільно з Бюро економічної безпеки провела низку обшуків. Вони здійснювалися за місцем проживання фактичних власників і топменеджменту фінансово-промислової групи, до якої входять ці компанії, а також за адресами ймовірного зберігання нафтопродуктів у різних регіонах України. Зокрема, правоохоронці завітали в Дніпро до Коломойського.
За результатами слідчих дій топменеджменту ПАТ «Укртатнафта» оголошено про підозри у вчиненні кримінальних правопорушень.
День обшуків в українських чиновників
Сьогодні правоохоронці проводили гучні обшуки і з інших впроваджень. Вони навідалися і до інших високопосадовців:
1. До ексміністра внутрішніх справ Арсена Авакова. Вони стосувалися закупівлі французьких вертольотів для потреб міністерства - на одному з таких гелікоптерів у грудні розбився насмерть його наступник Денис Монастирський.
Проте Аваков повідомив, що нічого "відповідного інтересам слідства" виявлено не було.
"Україно-французький контракт на постачання МВС Україні вертольотів Airbus укладено у рамках міжурядової угоди, ратифікованої Верховною Радою України 2018 року. Крім того, контракт проходив аудит французького уряду та казначейства. Ці гелікоптери врятували і ще врятують тисячі життів", - наголосив він.
2. До київського забудовника і народного депутата від ОПЗЖ Вадима Столара.
"Служба безпеки України провела низку обшуків у представників будівельних компаній Києва, підконтрольних одному з депутатів Верховної Ради від забороненої партії ОПЗЖ. На переконання слідства, ці комерційні структури були залучені до протиправних схем легалізації коштів в інтересах колишніх депутатів Віктора Медведчука і Тараса Козака. Аналогічні схеми працювали також на користь інших громадян рф та рф, до яких були застосовані санкції РНБО, країн ЄС та США", - йдеться у повідомленні СБУ
3. До ексначальника департаменту державних закупівель та постачання матеріальних ресурсів Міноборони на розтраті понад 100 млн грн державних коштів.
Цей посадовець закупив для ЗСУ майже 3 тис. бронежилетів на понад 100 млн грн. Втім, за даними декількох незалежних експертиз, дані вироби не відповідають вимогам IV класу бронежилетів і не можуть належним чином захистити українських воїнів.
4. До в.о. начальника Головного управління Державної податкової служби у м. Києві Оксани Датій. Працівники ДБР викрили її на багатомільйонних оборудках.
Оперативники ДБР досліджують спосіб життя в.о. голови столичної податкової, який не відповідає рівню її офіційних доходів: вона має 3 квартири в Києві загальною вартістю приблизно 1 млн доларів, будинок поблизу Києва вартістю приблизно 200 тис. доларів, дві автівки вартістю приблизно 150 тис. доларів.
Чому активувались оперативно-слідчі заходи
Хвиля обшуків пройшла після нещодавньої заяви Зеленського про великі кадрові чистки у владі. За його словами, "тим у системі, хто не відповідає принциповим вимогам держави й суспільства, не варто засиджуватись у кріслах".
Очільник СБУ Василь Малюк розповів, що низка масштабних оперативно-слідчих заходів направлені "на боротьбу із внутрішнім ворогом".
Він додав, йдеться про осіб, котрі своїми діями шкодять безпеці держави у різних сферах, а саме: зрадники України і агенти російських спецслужб; представники організованої злочинності; посадовці-корупціонери.