
Що таке VPN, як він допоможе захистити дані та відкрити заблоковані в Україні сайти?
В умовах війни України із росією в нашій країни стали недоступними багато російських сайтів. Провайдери блокують доступ до них, як було з VK свого часу. Робиться це в умовах тотальної інформаційної війни. Якщо із Вконтактє все зрозуміло і вже ніхто майже ним не користується, то у багатьох на таких заблокованих сайтах залишилася частина бізнесу - CRM, дані, фото і багато іншого. Дечому є українська заміна, дечому європейська. Але щоб дістати дані, які вже знаходяться на російських сайтах, серверах, туди треба зайти. Останні тижні дуже багато пишуть про VPN, чого не потрібно робити, якщо його включено, багато реклами “надійних” платних сервісів. Тут дуже легко заплутатися і зробити фатальну помилку.
Давайте по пунктах:
1. Що таке VPN, для чого існує та які проблеми вирішує?
2. Безпека VPN, особисті дані, контент
3. Вибір віртуальної мережі, на що звернути увагу?
4. Платний чи безкоштовний VPN, що обрати?
Що таке VPN, вирішення проблем та технічні нюанси
VPN (Virtual Private Network, віртуальна приватна мережа) — це програма, створена, по перше, для захисту онлайн-анонімності. Вона може приховувати дані про ваше місцезнаходження, шифрувати трафік, змінювати IP-адресу, блокувати небезпечні та підозрілі сайти.
Працюють такі мережі досить просто. Використовується система посередництва. Розберемо на прикладі входу до заблокованого на території України сайту.У випадку роботи без VPN ваш браузер формує та відправляє сайту, на який ви хочете зайти запит, точніше декілька. Сервер, на якому знаходиться сайт, приймає цей запрос, обробляє та видає браузеру відповідь. Якщо із сайтом все добре, він працює і не заблокований вашим провайдером, сайт починає відкриватись, тобто йде обмін інформацію між вами та сайтом. Якщо зайт заблоковано провайдером, то відповіді просто немає і обміну немає.
У випадку роботи із увімкненим VPN сервісом, ваш запрос, по перше, поступає на сервер VPN сервісу, який так само обробляє його, може шифрувати, якщо це передбачено пакетом сервісу, та відправляє на сайт, до якого ви хочете зайти. Тобто ви звертаєтеся на сервер-посередник, а він вже до сайту. Завдяки цій системі користувач отримує доступ до заблокованого провайдером сайту.
Якщо говорити простими словами, то у систему “браузер - сайт” додається посередник і система виглядає вже так: “браузер- сервер VPN - сайт”.

Які проблеми може вирішити VPN, які у нього можуть бути функції.
Доступ до заблокованих провайдером сайтів. Це ми вже розібрали у описі роботи самого опису.
- Шифрування трафіку. Уся інформація (трафік) якої ви ділитеся із провайдером, сайтом, на який переходите підлягає шифруванню за допомогою VPN-клієнту, який ви встановлюєте на комп’ютер, телефон, планшет, тощо. Тобто за вами умовно неможливо стежити - дізнатися, що ви робите в мережі та отримати конфіденційні дані, починаючи від логінів, паролів, закінчуючи банківськими реквізитами та іншим.
На прикладі. Ви у кафе підключились до відкритого wi-fi, до якого є доступ у всіх оточуючих. Заходите у інтернет банкінг і через годину у вас зникають кошти з рахунку. Тому що хтось також підключився до цього wi-fi та отримав доступ до ваших даних, якими ви через роутер скористалися для входу у банкінг. VPN робить такий випадок не те щоб неможливим, але значно ускладнює завдання. - Також шифрування запобігає обмеженню провайдера на швидкість обміну даними із деякими сайтами (серверами). Не плутати із шириною підключення до інтернету, та максимальною швидкість закачки за умовами пакету підключення.
- Приватність. А саме підміна IP-адреси завадить сайтам дізнатися ваше місце розташування.
- Блокування небезпечних, сумнівних сайтів, реклами, трекерів, спливаючих вікон.
Далі VPN сервер надсилає ваш трафік на сайт, який ви хотіли відвідати. Цей сайт побачить як джерело трафіку на ваш пристрій, а VPN-сервер. Відповідно, він побачить IP-адресу VPN-сервера, а не вашого пристрою. Найкращі VPN мають тисячі серверів і регулярно оновлюють свої IP-адреси, тому сайти просто не можуть внести в чорні списки їх повністю. Таким чином, ви зможете працювати онлайн приватно та не залишаючи слідів.
Чи безпечний сам VPN та чи у безпеці особисті дані, контент та інше.
Вище ми розібралися із плюсами, які може давати використання VPN. Та чи усе так однозначно і чи не ховається диявол у деталях?
Звісно ж ховаєтсья.
Анонімність та безпека особистих даних. Так, віртуальні мережі заявляють, що ващі дані у безпеці та ви анонимні у мережі. Ні, це не так. тому що всі ці дані так чи інакше є, але вони шифровані. Це ускладнює їх читання, але не робить неможливим у принципі. Тобто, якщо комусь це знадобиться, то їх отримають, рано чи пізно. Тому обачність ніхто не відміняв. Чим меншим ви ділитесь у інтернеті, тим менше про вас можна дізнатись. Щоб про вас ніхто нічого не знав, вам просто не треба реєструватись на жодному сайті, сервісі і таке інше.
Доступ до заблокованих провайдером сайтів. Зворотня сторона цієї монети - можлива втрата швидкості завдяки додавання ще одного вузла (сервера впн) та часу на те що всю інфу треба зашифрувати і розшифрувати.
Вибір віртуальної мережі, на що звернути увагу?
В першу чергу, на відгуки щонайменше з трьох-чотирьох не рекламних джерел. Але обізнаної у цій сфері людини, яка постійно користується такими сервісами та вже кілька змінила.
Якщо такої людини немає, то давайте розберемося по пунктах:
1.Кількість серверів у різних країнах. Чим їх більше, тим краще. Це забезпечує доступ до різноманітних сайтів в різних країнах світу. У ТОП сервісів VPN кількість сягає 3000+ серверів у понадо 90 країнах світу. Чим менший цей показник, тим вірогідніше ви зіткнетесь з неможливістю доступу до якогось ресурсу.
2. Ступінь шифрування трафіку. Це показник, що вказує на можливість та швидкість розшифрування даних, які потенційно у вас таки вкрали. Чим він більший, тим краще. Стандартом вважається 256-бітне шифрування. Чим менше, тим небезпечніше.
3. Безлогові політики сервісу. Якщо вони є, це означає, що сервіс не веде записи вашої активності (історія переглядів, сайти, файли, логіни\паролі), тому не зможе їх передати третім особам, навіть у разі офіційного запросу провладних структур. Бо не можна передати те, чого немає. Якщо це не вказане у описі сервісу, то будьте обачні, це може означати, що сам постачальник сервісу зможе отримати ваші дані та використати проти вас, чи передати третім особам.ї
4. Захист від витоків DNS и IPv6. Це вже більш складне та технічне. Але теж має бути, бо існує деякий шанс виникнення помилок у цих сегментах. Що може стати причиною зливу даних.
5. Екстрене відключення. Це автоматичне блокування трафіку у разі обриву VPN-з’єднання.
6. Відсутність ліцензії у таких країнах, як: Китай, ОАЕ, росія, Туреччина, Ірак. Це один з найважливіших пунктів, особливо в умовах війни, бо для отримання ліцензії, країна, яка видала її, може вимагати видачу даних повністю, чи окремих частин. Чому саме ці країни? Бо саме у них діяльність VPN обмежена і підлягає ліцензуванню.
Це основні фактори, є ще більш малі та менш значні, які впливають на зручність користування, ціни та інше.
Платний чи безкоштовний VPN, що обрати?
Це дуже складе та об’ємне питання. Спробую пояснити простими словами.Платне використання. Дає хоч якусь гарантію, що все написане у описі сервісу - правда. Бо завдяки покупкам користувачів компанія-розробник має дохід на свої потреби. У інших випадків ваші дані можуть збиратися самим сервісом. Це виливається у показ реклами самим VPN-сервісом, чи у передачу даних третім особам для формування таргетованої реклами на сайтах, які ви відвідуєте. А якщо передається щось одне, то може передаватися і інше, наприклад пароль від інтернет банкінгу.
Висновки у тезах
Якщо і використовувати VPN-сервіс для чогось більш значного, ніж перегляд сторінок, то тільки платний. Якщо платний, то з високим ступенем шифрування та довіри саме до цього сервісу. Обов’язково із переліченими вище ступенями захисту.
Доступність та анонімність в обмін на швидкість.
Трохи від автора про потребу використfвання таких сервісів взагалі.
Використовує такі сервіси можна тільки для перегляду сторінок. Все інше пересічному громадянину не потрібно, бо банкінгом можна скористатися через мобільний інтернет вашого провайдера. Всі інше випадки потреби у конфіденційності це чи робота пов’язана із якимись секретами, що не має загального поширення, чи просто пов’язане з порушенням законодавства.
Матеріал запозичено в Українського гіка