Втрати до 100%: цвіт яких фруктів вбили морози на Дніпропетровщині

Значна частина врожаю фруктів знищена, тому за абрикоси, сливи та ягоди доведеться платити десь на 20-25% у порівнянні з попереднім роком. 

На Дніпропетровщині весна не жаліла — то спека, то нічний мороз, то зливи. Плодові дерева не витримали — пошкодження масштабні. Про це повідомляє Дніпропетровський РЦГМ.

Яка погода була в травні

В першій декаді травня на Дніпропетровщині переважала контрастна за температурним та режимом опадів, із заморозками, та сильними зливами погода.

Температура повітря, що склалася:

  • Середня декадна температура 13,2-14,7° тепла.
  • Максимальна температура повітря в найтепліші дні декади досягала по області 24-26° тепла.
  • Мінімальна температура повітря в найхолодніші ночі знижувалась у повітрі до 1° тепла до 3° морозу, на поверхні ґрунту 0-3° морозу та висоті 2 см від поверхні спостерігались заморозки 1-5° морозу. Опади 11-30 мм .

Які були агрометеорологічні умови

"Складалися малосприятливі агрометеорологічні умови для вегетації практично всіх сільськогосподарських культур, як через заморозки так і внаслідок тривалого бездощового періоду та суховійних явищ. Внаслідок чого відбувалось висихання верхніх шарів ґрунту та зменшення кількості вологи у глибших її шарів", - розповіли регіональні синоптики. 

Що буде з посівами 

Агрометорологічні умови ускладнювались також і через низьку (14-30%) відносну вологість повітря, що несприятливо для сходів ранніх ярих, зернобобових та технічних культур.

"Дощі наприкінці декади сприяли поповненню вологозапасів ґрунту та поліпшенню умов вегетації всіх культур.

В озимих зернових культур продовжувався ріст стебла. У озимого ріпаку тривало утворення стручків. У гороху тривало листкоутворення. На посівах ярого ячменю продовжувалася фаза кущіння. У кукурудзи відмічене проростання зерна. У соняшника з’явилась друга пара листків", - йдеться в повідомленні.

Як вплинула погода на врожайність дерев

Протягом декади у яблуні, вишні, сливи та груші продовжувалось формування плодів.

"За даними метеостанцій у спостережних плодових дерев: яблунь, вишні, абрикос, груш та слив відмічено пошкодження заморозками бутонів, квіток, пошкоджені від 10 до 100% органів на всіх деревах, стан пошкоджених дерев незадовільний", - заявили в РЦГМ.

В Україні через весняні заморозки може виникнути дефіцит низки фруктів та ягід. Економічний експерт Олег Пендзин прогнозує, що влітку ціни на персики та абрикоси можуть бути на 20-25% вищими, ніж у цей самий час минулого року – через втрати урожаю фруктів та ягід внаслідок заморозків та через залежність українського ринку від імпортної продукції.