
Використання кіберпростору торговцями людьми: нові загрози для жінок і дівчат під час повномасштабного вторгнення РФ – аналітичний звіт

ГО Ла Страда-Україна
8 травня ГО «Ла Страда-Україна», апарат Урядової Уповноваженої з питань гендерної політики та ООН Жінки за підтримки Дій ООН проти сексуального насильства під час конфлікту презентували аналітичний звіт «Торгівля людьми з метою сексуальної експлуатації:підвищена вразливість жінок та дівчат, пов’язана з війною Російської Федерації проти України та використанням кіберпростору торговцями людьми».
Аналітичний звіт описує, як війна, цифровізація та соціальна вразливість жінок і дівчат сприяють новим формам торгівлі людьми — особливо сексуальній експлуатації через онлайн-платформи. У ньому представлено дані фокус-груп, інтерв’ю, статистики МВС, Нацсоцслужби, та аналіз цифрових платформ.
Участь у презентації взяли:
Катерина Левченко — Урядова уповноважена з питань гендерної політики, редакторка звіту; Герман Вега Кортес — Радник з захисту прав жінок, ООН Жінки; Марина Легенька — докторка філософії в галузі права, президентка ГО «Ла Страда-Україна»; Катерина Бороздіна — віцепрезидентка ГО «Ла Страда-Україна», модераторка заходу, співавторка звіту; Олег Рикун — експерт Тренінгового центру прокурорів України, автор аналітичного блоку звіту; Владислав Булавін — експерт з кібербезпеки та кіберрозвідки, співавтор технічної частини звіту.
Під час заходу експертки й експерти обговорили, як злочинці використовують інтернет для вербування та експлуатації людей, зокрема жінок і дівчат, які постраждали від війни. Також йшлося про основні тенденції в кіберзлочинності та кроки, які можуть зробити держава та громадські організації для посилення протидії.
«Це дослідження є важливим джерелом інформації і даних для формування політики. Вже розпочато роботу над формуванням нової Державної стратегії протидії торгівлі людьми на період до 2030 року, якою визначено одним із викликів поширення онлайн вербування, експлуатації та необхідності реагування на них. І саме це дослідження дає нам такі важливі підстави», - зазначила Катерина Левченко.
«Ми офіційно презентуємо цей документ лише сьогодні, але він вже використовується у формуванні державної політики. Це не просто документ — це інструмент дії», — зазначив Герман Вега Кортес.
У звіті підкреслюється, що злочинці часто використовують соціальні мережі, сайти знайомств, майданчики для продажу товарів тощо, застосовуючи психологічний тиск, маскуючись під модельні агентства чи роботодавців за кордоном. Після повномасштабного вторгнення зросла кількість випадків експлуатації українок у країнах ЄС, а також у Сінгапурі, Камбоджі, ПАР, Марокко.
«Інтернет дає нові можливості для комунікації, але водночас і відкриває нові канали для експлуатації. Ми бачимо, як війна й нестабільність штовхають жінок до прийняття рішень під тиском — і саме це використовують злочинці. Вони дуже швидко адаптуються до змін — і ми маємо реагувати ще швидше», — ділиться Марина Легенька.
Основні рекомендації зі звіту: оновити законодавство з урахуванням цифрових форм торгівлі людьми; впровадити модерацію та фільтри на онлайн-платформах; посилити цифрову обізнаність жінок і дівчат; навчати фахівців цифровому моніторингу.
Звіт вже використовують у підготовці державної стратегії до 2030 року та оновленого імплементаційного плану з протидії сексуальному насильству під час конфлікту. Повна версія аналітичного звіту доступна за посиланням: https://bit.ly/3GHYCjx
Контакти для ЗМІ:Мочалова Каміла, менеджерка з комунікацій ГО «Ла Страда-Україна»
+380933265664
[email protected]
www.la-strada.org.ua
Захід підготовлено ООН Жінки в Україні та громадською організацією «Ла Страда-Україна» за підтримки Дій ООН проти сексуального насильства під час конфлікту (https://www.stoprapenow.org/). Дії ООН проти сексуального насильства під час конфлікту підтримують міжагенційний проєкт«Зміцнення національних та місцевих механізмів запобігання та реагування на СНПК в Україні за допомогою багатосекторального підходу, орієнтованого на постраждалих» («Об’єднані дії для посилення спроможностей постраждалих від СНПК», що імплементується Фондом ООН в галузі народонаселення, ООН Жінки, Міжнародною організацією з міграції, Програмою розвитку ООН, Всесвітньою організацією охорони здоров'я, Управлінням ООН з наркотиків і злочинності у співпраці з Урядовою Уповноваженою з питань гендерної політики (бенефіціар міжнародної технічної допомоги) та Офісом Віцепрем'єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України.