• Головна
  • Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди
13:30, 22 березня

Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди

Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди

Пропаганда побудована на гніві та зневазі, і майже не оперує позитивними емоціями. А російські наративи в Україні часом просуваються через псевдопатріотичних та псевдоукраїнських користувачів.

Організація CAT-UA, яка займається вивченням українського інформаційного поля, зокрема, російської пропаганди, за підтримки CRDF GLOBAL INFORMATION випустила дослідження «Стратегії поширення російської пропаганди і дезінформації», передає редакція сайту 056.

В фокусі аналітиків – аналіз пропагандистських кампаній рашизму за допомогою соцмереж з початку повномасштабного вторгнення і до 31 серпня 2023 року.

Дослідники обрали шість наративів, які створювала та розкручувала росія. Через систему моніторингу YouScan було зібрано всі публікації на ці теми – пости, коментарі та репости – що були оприлюднені в публічному доступі на платформах Facebook, Instagram, Twitter, YouTube, Telegram, Vkontakte, TikTok та «Однокласниках» українською та російською мовою. Сумарно було проаналізовано 8,2 мільйона повідомлень. Та обрані такі теми для дослідження:

  • Заперечення злочинів росіян у Бучі. 
  • Негатив про українських біженців та внутрішньо переміщених осіб. 
  • Фейки про продаж українських дітей.
  • Повідомлення про знищення західної зброї в Україні.  
  • Брехня про перепродаж цієї зброї Україною. 
  • Начебто хвороба Володимира Зеленського. 

Вдалося з’ясувати багато цікавих деталей. Зокрема, було виявлено, що бан російських пропагандистів на головних західних онлайн-платформах працює.

«У перші місяці повномасштабного вторгнення російські пропагандисти охоплювали сотні мільйонів користувачів тільки у кириличному сегменті – завдяки YouTube, Facebook та іншим західним платформам. Але пізніші кампанії мусили обмежуватися Telegram та іншими російськими платформами. І вже не мали таких охоплень, як раніше», – каже керівник ГО CAT-UA Артем Захарченко.

Охоплення пропагандистських меседжів у ключових темах

Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди , фото-1

росіяни будують пропаганду перш за все на негативних емоціях. І найчастіше – на гніві щодо українців або щодо наших західних союзників.

Розподіл за емоціями, які були присутні в повідомленнях рашистської пропаганди.

Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди , фото-2

Серед типових підходів росіян – змішування правди та брехні в одному повідомленні. Цікаво також, що боти в соціальних мережах переважно працюють за допомогою репостів, а не коментарів: адже коментарі переважно використовувалися на західних платформах.

Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди , фото-3

На тему біженців був зафіксований механічний передрук текстів з інших акаунтів. Тема Бучі була в пріоритеті для коментарів ботів.

Інформійний хаос та масове продавлювання меседжів: закономірності поширення російської пропаганди , фото-4

Пропагандистська машина має складну структуру. У CAT-UA показали ознаки якоїсь великої структури, яка планує російські кампанії одночасно в різних країнах, підбираючи для кожної з них специфічні аргументи. При цьому пропагандисти мають декілька каналів поширення інформації: «Офіційна» вертикаль, яка поширює як правило найбільш масштабні і перевірені меседжі, «воєнна» вертикаль, групи каналів, які працюють в інших країнах, зокрема в Україні, і зовсім «сміттєві» бот-мережі, які розповсюджують найбільш неймовірні повідомлення.

Ця вся машина використовує декілька типових стратегій. Наприклад, у відповідь на негайну кризу пропаганда намагається створити хаос: запускає одразу багато суперечливих меседжів. Однак, коли є можливість добре підготуватися, то вибудовує більш чіткі та несуперечливі історії.

Заперечення злочинів росіян у Бучі

Цікаво, що пропаганда рашистів в усіх темах використовувала апеляцію до західних спікерів, для більшої правдоподібності. Наприклад, заперечуючи злочини в Бучі в квітні 2022 росіяни спочатку запускали різноманітні версії, що жертви – це актори, манекени або жертви ЗСУ з метою заплутати аудиторію. Але вже на другому етапі, в травні, кампанія з відбілювання іміджу армії рф була побудована навколо заяв француза Адріана Боке. Першоджерелом для росіян стали його заяви на французькому радіо. Далі інфопривід був підхоплений та розкручений пропагандистом Соловйовим.

Брехня про перепродаж західної зброї

Російські наративи просуваються через псевдопатріотичних та псевдоукраїнських користувачів. Зокрема, це проявилось під час російської кампанії про начебто перепродаж Україною західної зброї. Ці меседжі поширював і блогер Юрій Швець, а також, блогери, які нарочито демонструють прихильність до однієї з патріотичних політичних сил України.

Для створення наративу про перепродаж зброї використовувались псевдопатріотичні ботоферми у Facebook. Поширювалась недовіра до української влади, мовляв, через цю контрабанду влада «сварить нас із Заходом» і «цієї зброї не вистачає українським солдатам».

В цю ж інформаційну кампанію про «перепродаж зброї» включилися російські телеграм-канали, які видають себе за українські, на кшталт «Резидента» та «Легітимного», які теж посилались на західні джерела інформації.

Елементом кампанії стали і заяви політиків з інших держав, зокрема, Наталії Гаврилиці з Молдови. «Також «допомогла» пропагандистам конгресвумен Вікторія Спартц, спричинивши один зі сплесків таких згадувань», – зазначають дослідники.

Окрім офіційних пабліків ЗМІ путінського режиму в поширенні пропаганди принаймні на російську аудиторію важливу роль відіграє російська спільнота мілітарі-блогерів в Telegram.

Але аналітики помітили і те, що далекі від політики тематичні групи в «Однокласниках» та VK, також старанно «засівалися» російськими відео з дезінформацією, зокрема, про Бучу та перепродаж зброї. У тематичних групах, які спеціалізуються на їжі, спорті, красі, кіно тощо, не пов’язаних із війною чи політикою, на кшталт «Рецепти на всі випадки життя», «Красиві фотографії», як правило, поширюють відео із основними тезами пропаганди. Наприклад, в аполітичних групах на «Однокласниках» масово викладали шок-контент про «напади» «Азову» на мирних біженців. В цих російських соцмережах створена «тепла ванна» для російської пропаганди, адже незручні пости видаляються.

Негатив про українських біженців та внутрішньо переміщених осіб

Дослідження також підтвердило, що росіяни проводили інформаційно-психологічну спецоперацію, яка була спрямована на дискредитацію та часткову дегуманізацію українців, через тему біженців. Польща та Молдова посідали центральне місце в цьому наративі.

Для цього росіяни просували меседжі про агресивність і жадібність українців, погіршення кримінальної ситуації в «країнах приймання» та начебто дивні вимоги біженців, які, неадекватні. Тематика подавалась через персоналізовані історії: залучались блогери, спікери «з народу». І навіть офіційні пропагандисти посилались на історії, начебто почуті від їх учасників.

В соцмережі VK боти просували ідею, що найбільше від українських біженців потерпала Молдова. Типовими меседжами у березні 2022 року, які судячи з усього, були підготовлені ще до повномасштабного вторгнення були такі: «українці гучно себе поводять у Молдові, хизуються грошима, дратують місцевих», «Молдова виганяє біженців», «українці забирають роботу в Польщі», «порушують закони в Німеччині», «українці завезли венеричні захворювання в Естонію» тощо.

Дослідники CAT-UA припускають, що ціллю цього наративу на початку великої війни було спонукати українців їхати до Росії, а не до Європи, де, мовляв, «нас усіх не люблять». Метою для західної аудиторії було посварити місцевих мешканців з українцями та переконати у настанні гуманітарної кризи.

Наратив «не вихованих біженців» набув популярності і в Facebook. Користувачі з України масово поширювали заклики поводитися за кордоном пристойно: «не на відпочинок приїхали». «Тексти вперше з’являються в польських пабліках. Часто вони дубльовані польською мовою і подаються як крик душі і українців, і поляків. При цьому самі поляки поширюють і цей заклик, і розвінчання російської пропаганди про невдячних біженців», – йдеться в дослідженні.

Фейки про продаж українських дітей

Російська пропаганда також розвивала фейковий наратив, що українці продають неповнолітніх дітей на органи за кордон, залучають для цього ЗСУ, які вивозять дітей з окупованих територій на продаж або для розваг педофілів. Окрім дітей, за неправдивими повідомленнями російської пропаганди, жертвами так званої «чорної трансплантології» в Україні нібито стають і самі військові. Через «Однокласники» пости про це поширювали і на країни СНД – Узбекистан, меншою мірою Білорусь, Казахстан.

Для правдоподібності автори ІПСО змішували новини про педофілів, заяви іноземних спікерів про проблему торгівлі людьми та фейки про українську владу. Як зазначають дослідники іноземними спікерами для таких повідомлень «нерідко ставали представники організацій з сильним російським лобі, як-от ОБСЄ, або просто експерти «на зарплаті» в Кремля на кшталт Дугласа Макгрегора». Цілком за правилами пропаганди, тут змішувалися правда і неправда. Реальні повідомлення західних діячів про підозрілі випадки доповнювалися вигаданими меседжами про причетність української влади до торгівлі людьми. Окремі випадки роздувалися до рівня масштабної загальновизнаної проблеми.

Повідомлення про знищення західної зброї в Україні

Для просування наративу про масове «знищення РФ західної зброї» також активно залучались західні спікери, заяви яких поширювалися як на російську, так і на закордонну аудиторію через Twitter.

Начебто хвороба Володимира Зеленського

Інший наратив, який був помітний в росії це тема нібито хвороби або наркотичної залежності Володимира Зеленського. На початку війни рашистська пропаганда намагалась привчити авдиторію до думки про його недієздатність. Цікаво, що ця тема про начебто хворобу Зеленського розкручувалась також і за допомоги російських тарологів та ворожок. В 2023 році наратив еволюціонував в меседж про те, що Захід невдоволений українським контрнаступом, а тому готується змістити президента.

В цілому, дослідники помітили, що російські дезінформатори добирають «стать» профілю бота під тему, яку він просуває. Так, жіночі акаунти використовують для емоційних дописів на гуманітарні теми, чоловічі – для геополітичних та військових міркувань у форматі «диванної експертизи».

Той факт, що адаптовані меседжі про невдячність українських біженців з’являлись одночасно, наприклад, у Молдові та Німеччині, свідчить про можливості проводити скоординовані російські «активні заходи» в різних країнах.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#військовий стан #Дніпро #Україна #056 #СТОЇМО #ЗупинимоОкупантів
Високі оцінки користувачів за Корисність
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...