• Головна
  • Жінки хочуть і можуть впливати на життя суспільства, – інтерв'ю із Ольгою Шулік, координаторкою Коаліції "Дніпропетровщина 1325"
Партнерський матеріал
17:00, 19 березня

Жінки хочуть і можуть впливати на життя суспільства, – інтерв'ю із Ольгою Шулік, координаторкою Коаліції "Дніпропетровщина 1325"

Партнерський матеріал

Інтерв’юерка: Олена Ніжельська, регіональна координаторка в проєкті EU4Recovery (Розширення можливостей громад в Україні), який реалізується ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки ООН Жінки.

«Коаліція Дніпропетровщина 1325» – це регіональна коаліція громадських організацій, які об'єдналися задля втілення в регіонах Національного плану дій Резолюції Ради безпеки ООН 1325. Резолюція 1325 визнає особливу вразливість жінок під час збройних конфліктів та наголошує на необхідності посилення ролі жінок в процесі прийняття рішень щодо запобігання та врегулювання конфліктів.

Ми поговорили з Ольгою Шулік, координаторкою Коаліції «Дніпропетровщина 1325», про роботу коаліції.

Ольго, розкажіть, будь ласка, більше про історію Коаліції «Дніпропетровщина 1325» та її мету?

Історія нашої коаліції двоетапна. Як така, коаліція «Дніпро 1325» була створена у 2018 році, ще коли ми працювали з Першим національним планом дій. Тоді до неї, здається, входили лише шість громадських організацій. Але тривала наша діяльність не дуже довго, і згодом ми працювали лише формально.

Друге життя коаліція отримала, коли ми зрозуміли, що необхідно відновити діяльність та знову зібрати зацікавлені організації. На цьому етапі нам допоміг Український жіночий фонд. Але повномасштабне вторгнення особливо вплинуло на роботу. Більшість організацій, які входили в перший склад коаліції, виїхали, релокувалися на Захід України чи за кордон.

Було зрозуміло, що працювати, коли 80% складу знаходиться десь за кордоном, не дуже раціонально й зручно для регіональної коаліції. Тому було ухвалене рішення зібрати другий склад з тих організацій, які залишилися або в Дніпрі, або в інших областях в Україні. Так з «Дніпро 1325» ми стали «Дніпропетровщина 1325». Зараз ми намагаємося залучити до коаліції ГО не тільки з Дніпра, але і менших міст. Це і Павлоград, і Новомосковськ, і громади з районів.

Дехто може думати, що коаліція означає великий потік грошей та донорів, які з відкритими обіймами готові допомагати нам. Але не це є метою нашого об’єднання. Наша головна мета – це впроваджувати порядок денний «1325 Жінки. Мир. Безпека» на всіх рівнях: області та маленьких громад. Після цього деякі організації, які хотіли до нас долучитися, змінюють своє рішення — адже вони шукали насамперед фінансову підтримку.

Зрозуміло, що 2023 рік був дуже складним. Але водночас коаліція активно працювала. Скажіть, будь ласка, які ключові активності вам вдалось впровадити за цей рік?

Найперше, ми юридично оформили другий склад коаліції й провели зустріч організацій. Хоч нам і не вдалося поспівпрацювати так, як хотілось би, але все одно я вважаю, що перший крок до успіху зроблено. Сьогодні ми більш відомі і сприймають нас серйозніше.

Також у 2023 році ми працювали над налагодженням співпраці зі медіа. Це важливо, бо так місцеві канали й журналісти знають, що ми займаємося питаннями гендерної рівності, протидії гендерно зумовленого насильства тощо. Отже, медіа розуміють, що можна звернутись до коаліції, щоби взяти інтерв'ю, відзняти сюжет чи отримати пояснення. Завжди знайдеться хтось, хто готовий долучитися і допомогти.

Водночас у 2024 році нас чекає ще багато роботи. Зараз у планах працювати над розробкою нового Національного плану дій і напрацюванням до нового Обласного плану дій. Це допоможе ґрунтовно співпрацювати з владою, адже поки чіткої взаємодії немає. Також відбуваються зміни в керівництві, у департаментах, тож важливо відразу встановлювати зв’язок з новими людьми. Нам важливо підтримувати довіру.

Тобто вже є медійна впізнаваність коаліції, так?

Так, є певна медійна впізнаваність і певна довіра. Це важливо, адже це дає людям розуміння, що коаліція має фаховість. Ті, хто приєднується, також розуміє, що ми не робимо щось, що суперечить нормам чи може спровокувати негативну реакцію суспільства. Так, ми говоримо про нелегкі теми, зокрема про гендерно зумовлене насильство, а воно викликає резонанс завжди. Люди зазвичай не готові чути про ці проблеми, і навіть якщо вже стикалися з чимось. А ми ці теми підіймаємо. Але ми стараємося робити це так, щоб не викликати ще додатковий супротив.

Координувати роботу коаліції, без сумніву, складно. Розкажіть, будь ласка, як вам вдається з цим впоратися та які інструменти ви використовуєте?

Координувати дійсно нелегко, тому що до коаліції ввійшли організації з дуже різним досвідом. Є організації, які вже понад двадцять років працюють в цій тематиці і мають досвід, свої методології та персонал. А є організації, які утворилися після початку повномасштабного вторгнення, – спочатку як волонтерські ініціативи, а потім вже інституалізувалися в громадські організації або благодійні фонди. У цьому є певний виклик, тому що це люди з різним досвідом та баченням. У когось є розуміння, що робити, хтось має певну зневіру, адже вони двадцять років щось роблять, а воно ніби й не дуже зсувається з майже мертвої точки.

З одного боку, у тих, хто прийшов з волонтерства, є принцип: якщо треба на завтра супутник добути, то ми добудемо його, ще й бутербродики будуть. Ті, хто ще не має негативного досвіду за плечима, постійно готові працювати. З іншого боку, ті, хто вже має певний відчай від складності творення змін, більше додають свою експертність.

Завдяки такому поєднанню коаліція рухається вперед, організації можуть злагоджено працювати та навіть самостійно координувати певну роботу, поки я спостерігаю десь збоку.

Можуть бути питання, на які я не встигла відповісти, але члени коаліції вже самі їх вирішили: у Житомирі якусь акцію провели тощо. Водночас бувають проблеми з тим, щоб якось цю силу утримати в межах, стримувати цей порив активностей. Наприклад, потрібно організувати захід із владою, де має бути певна стриманість. Треба зупиняти, пояснювати, давати дуже чітке технічне завдання. Але попри все, це дуже цікаві, творчі та енергійні процеси. Навіть у такі моменти я розумію: якщо в коаліції змінять координаторку або її взагалі не буде, то коаліція не пропаде.

Жінки хочуть і можуть впливати на життя суспільства, – інтерв'ю із Ольгою Шулік, координаторкою Коаліції "Дніпропетровщина 1325", фото-1

Що б ви могли порадити тим організаціям, які вагаються, приєднуватися до коаліції чи ні?

Першою перевагою є те, що коаліція не є юридичною особою – це добровільне об'єднання. Вступ у коаліцію не означає, що потрібно постійно бути на однаковому рівні включеності в діяльність. Очевидно, що у всіх різна зайнятість. Тож є можливість включатися тоді, коли є часові, інформаційні або організаційні ресурси. Як на мене, це чудова перевага.

Ще одним величезним плюсом є те, що коли потрібні якісь контакти або треба надати розголос певній ситуації чи зібрати людей на захід, то це відбувається дуже швидко. Це не потребує офіційних звернень, тож буквально за кілька годин можна назбирати людей на необхідні активності. Головне, що ця аудиторія буде зацікавленою та активною.

Тобто це певна спроможність громадської мобілізації?

Так. Це працює і для того, щоб знайти фахівців в певних напрямах. Наприклад, є громадська організація, яка об'єднує родини полонених або загиблих військових. Оскільки тема роботи з родинами полонених не дуже висвітлюється через свою складність, не всі мають фаховість в цьому напрямі. Але усі чітко знають, що можна звернутися до нас і ми знайдемо до кого перенаправити або кого запитати, щоб отримати пораду.

Як ви вважаєте, що негативно впливає на участь жінок у процесах прийняття рішень?

По-перше, це стереотипне сприйняття того, що владою мають займатися чоловіки, а жінки мають бути м'які, мудрі, поступливі та мусять емоційно обслуговувати чоловіків. Наприклад, кілька днів тому я була на заході, де влада спілкувалася з ГО, які надають послуги ветеранській спільноті. І там червоною ниткою у багатьох виступах звучало, що коли чоловіки повернуться з фронту, жінки мають бути готовими не допускати конфліктів, щоб зберегти родину та допомогти дітям знайти спільну мову військовими. Про те, що в нас 62 тисячі жінок зараз в Силах оборони України, всі начебто пам'ятають, але забувають, коли доходить до таких моментів.

Також ми вже спостерігаємо певний репродуктивний тиск на жінок, бо треба ж відновлювати націю. Це, на мою думку, є однією з головних перепон на шляху жінок до рівня ухвалення рішень.

І все-таки на ваш погляд, якою може бути роль та вигода самих чоловіків у підвищенні участі жінок у процесах прийняття рішень на місцях?

Насамперед це сприятиме більш людяному ставленню до всіх, хто ухвалює рішення, і до всіх, для кого ці рішення ухвалюються. Маю приклад: ще до 2022 року в одному з навчальних центрів для військових не було гарячої води – вони милися холодною. Потім, коли прийшла перша навчальна група жінок, їм теж вимкнули гарячу воду і чоловіки відразу почали бунтувати. Виявилось, що гаряча вона була і лише після цього усім її увімкнули. До цього чоловіки двадцять років мились холодною водою.

Це дуже практичний приклад, що коли з'являються жінки, то починають звертати увагу на безпеку. На те, що треба слідкувати, щоб люди мали можливість відпочити, побути з родинами. Більшість питань соціального захисту, пенсії та матеріального забезпечення починають виходити на кращий рівень, коли до ухвалення рішень приєднуються жінки.

Можна помітити, що коли дивишся на людей різної статі, які знаходяться на більш менш однакових посадах, то в жінок кваліфікація набагато більша. Їм, щоб пробитися на ту ж сходинку, треба працювати й знати значно більше.

Наприклад, більшість складу депутатського корпусу Верховної Ради – це чоловіки. Водночас коли треба представляти країну на міжнародному рівні, то у відрядження зазвичай відправляють жінок. І не тому, що жінок там краще сприймуть, а тому, що статистично більша кількість жінок серед депутатів Верховної Ради знає англійську мову і може спокійно нею володіти та послуговуватись в таких відрядженнях.

Як, на вашу думку, регіональні коаліції впливають на загальний ландшафт посилення жінок та жіночих рухів в Україні?

По-перше, це додає видимість. Зараз набагато більша кількість людей знає, що «1325» – це номер резолюції. Що це про жінок, мир та безпеку і не лише про те, що жінок треба захищати, а ще й про права, участь жінок на різних рівнях, включно з ухваленням рішень.

По-друге, коли ГО, які працюють в цій тематиці, стають більш видимими, на їхніх учасниць починають звертати увагу та починають запрошувати їх на певні рівні ухвалення рішень. Наприклад, сьогодні мені надіслали розпорядження, що мене включили до Координаційної ради з питань сімейної, гендерної політики та протидії гендерно зумовленого насильства при обласній державній адміністрації. Утім, я розумію, що без потужної діяльності коаліції, це зайняло б набагато більше часу. Я не знаю, наскільки це потім буде в радість чи в горе для мене, але таке включення до координаційно дорадчого органу вже є певним визнанням жінок.

Водночас є проблема з усвідомленням, що «1325» – це не лише про соціальну сферу і не треба всіх, хто працює в тематиці «1325» заганяти в департамент соціального захисту. Це має бути наскрізно у всіх напрямках. Все-таки те, що стосується сфер розподілу фінансів або силових структур, є для жінок проблематичним через складність виходу на рівень ухвалення рішень. Але поступово навіть тут ситуація змінюється, хоч і дуже повільно. І змінюється не через сприяння з боку чоловіків, а тому, що жінки стають більш впевненими у своїх позиціях та рішеннях. Жінки хочуть впливати на життя суспільства, а коли вони хочуть, їм це починає вдаватися.

Матеріал виготовлено у співпраці з ГО «Інтерньюз-Україна» за підтримки UN Women Ukraine / ООН «Жінки в Україні» в межах проєкту «EU4Recovery — Розширення можливостей громад в Україні» (EU4Recovery) за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Ця публікація підготовлена в рамках проєкту EU4Recovery, однак висловлені в ній погляди та вміст не означають офіційного схвалення або визнання з боку ЄС або Організації Об’єднаних Націй.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
0,0
Оцініть першим
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Авторизуйтесь, щоб оцінити
Оголошення
live comments feed...