Що довів Президент України на підсумковій пресконференції
19 грудня Президент України В. Зеленський дав пресконференцію для понад 200 представників від майже 100 українських та іноземних ЗМІ, яка тривала близько двох годин.
Редакція сайту 056 надає головні тези із відповідей Президента України під час пресконференції.
По-перше, очікувано більша частина запитань стосувалася теми війни росії проти України, зокрема ролі в ній західної допомоги. Президент України визнав, що війна на Близькому Сході впливає на допомогу Україні, адже «західні партнери почали вагатися, кому допомагати». Водночас він висловив переконання, що США не зрадять Україну, яка врешті отримає обіцяну допомогу як від Вашингтона, так і від Євросоюзу. Проте, якщо не вдасться погодити передачу 50 млрд євро, знайдуться інші механізми допомоги. Йдеться про багаторічні зобовʼязання щодо фінансової допомоги від Бельгії, Данії, Кореї, Латвії, Литви, Нідерландів, Норвегії, Франції, Німеччини, Швеції та Японії.
По-друге, Глава держави відкинув можливість програшу у війні з росією, однак підкреслив, що ніхто не знає відповіді, чи закінчиться вона у 2024 році, і водночас закликав не спекулювати заявами, що війна може тривати багато років. Починаючи з квітня 2022 року, ЗСУ цілком деокупували Київську, Чернігівську та Сумську області, у вересні – майже всю Харківську область, у жовтні-листопаді – всю правобережну частину Херсонської області включно із обласним центром. Деокупація решти територій нині ускладнюється затримкою надання Україні масштабних пакетів оборонної і бюджетної підтримки.
Стосовно виконання комплексного плану мобілізації В. Зеленський заявив, що Генштаб наполягає на додатковій мобілізації 450-500 тис. людей, але для такого рішення потрібно «більше аргументів». Він зауважив, що не підписуватиме закон про призов жінок, але погодиться на призов чоловіків віком від 25 років, якщо Генштаб наведе належні аргументи.
На запитання щодо відносин із Головнокомандувачем ЗСУ В. Залужним Президент заперечив існування конфлікту і назвав стосунки з ним робочими, але своїми емоційними висловлюваннями дав зрозуміти, що чекає від Залужного більших результатів на полі бою.
У відповідь на запитання, коли можуть початися мирні переговори з росією, Президент наголосив, що поки не бачить у риториці кремля запиту на переговори і «на сьогодні питання про переговори неактуальне». Також він додав, що вважає виконання Української формули миру – єдиним майданчиком для розмови з агресором. Важливою тезою стала заява Президента, що Україна не відмовиться від стратегії звільнення своїх територій військовим шляхом, але після врахування результатів контрнаступу тактика бойових дій може змінитися.
Відповідаючи на запитання про виробництво БПЛА, В. Зеленський пообіцяв, що Україна виробить у 2024 році мільйон безпілотних літальних апаратів та висловив упевненість, що Україною буде збільшуватися виробництво боєприпасів натовських калібрів.
Про звільнення полонених і цивільних заручників Президент сказав, що є конкретні перепони у процесі звільнення військових із російського полону, але не сказав які саме. Ймовірно, йдеться про заблокування росією процесу обміну військовополоненими, про що на початку грудня повідомив український омбудсмен Д. Лубінець. За даними української влади, станом на 17 листопада 2023 року в російському полоні перебувають 4 337 українців (3 574 військових і 763 цивільних).
По-третє, відповідаючи на запитання про українсько-польські відносини, Президент визнав існування конфлікту через експорт агропродукції. За його словами, Україна не може йти на компроміс у цьому питанні, проте висловив сподівання, що новий уряд Туска вирішить проблему блокування наших кордонів.
По-четверте, відповідаючи на запитання про можливість «поступового» (без окупованих територій) або часткового, на зразок Німеччини, вступу в НАТО, Президент довів, що хоча наразі Україна не отримувала від офіційних партнерів жодних таких пропозицій, він таку ідею не вважає реалістичною, адже малоймовірно, що Альянс поширить гарантії безпеки на частину території України, а «частковий вступ» може ускладнити питання повернення окупованих росією українських територій. Тільки повноцінний вступ до НАТО, на його думку, є найпотужнішим варіантом гарантування безпеки країни.
Серед інших чутливих тем конференції були питання про доцільність парламентських виборів, множинне громадянство. В. Зеленський наголосив, що в Україні не можна проводити парламентські вибори під час війни і висловив переконання, що Україні слід повертатися до питання про множинне громадянство, щоб якомога більше українців, які залишили країну через війну, повернулися додому.
Отже, хоча сенсаційних та неочікуваних заяв Президента України під час пресконференції не прозвучало, журналісти отримали відповіді на більшість складних питань, які справді турбують українське суспільство.