Жіноча вишиванка є не тільки красивим та святковим одягом, але й частиною української історії. Тому вишиванки віддзеркалюють той час, у який вони були створені, та допомагають краще пізнати українську культуру. У цій статті ми розповімо про основні етапи змін вишитих суконь, а також про те, де можна подивитися асортимент сучасних вишиванок.
Перші вишиванки: історичне виникнення
Перші згадки про український вишитий одяг були знайдені ще у період дохристиянських часів. Тоді вишиванка була скоріше оберегом, аніж чимось декоративним. Розміщення орнаментів було переважно на рукавах, комірах чи на подолі.
Наші предки вірили, що вишиванка здатна захистити людину від злих помислів. Серед символів найбільш популярними були ромби, що символізували землю та родючість. Також вишиванки того часу мали хрести, які означали захист від злих духів, а символи квітів та птахів були символом відродження та любові.
Найдавнішою технікою вишиванки була пряма гладь, її використовували у всіх регіонах України. Загалом українські вишивальниці практикували до 150 різноманітних технік вишивки, у тому числі й двосторонню гладь, низинку, хрестик, тамбурний шов та ін.
Жіночі вишиванки у 18-20 столітті
Починаючи із 18 століття, на вишитих сукнях з'являється бісер, як традиційної, так і видовженої форми. Дрібні намистинки для вишивання використовувалися переважно на Західній Україні, тому і зараз досить часто вишивка бісером зустрічається на Львівщині, Закарпатті та Буковині.
Так званим переломним моментом в українській історії вишивки стало 19 століття, коли активно почали набирати популярності майстрині, що займалися вишивкою. Жінкам не потрібно було самостійно займатися вишивкою, можна було звернутися до майстринь та зробити замовлення.
Починаючи з 1821 року, з'являється машинна вишивка, яка була презентована у Франції, але в Україні ця розкіш стала доступною тільки із 40-х років 20 століття. Варто зазначити, що під час влади більшовиків, вишиванки взагалі стали забороненим одягом, адже вони “символізували націоналізм”. У той час вишиті сукні та сорочки зберігалися як реліквія та передавалися із покоління в покоління.
Сучасне відродження вишиванки
Вишиванки поступово почали знову ставати популярними серед жінок. Перша хвиля такої популярності датується Помаранчевою революцією, коли українці почали боротися за патріотизм та національну ідентичність. Також варто зазначити вплив Віти Кін на популяризацію вишиванки, яка, починаючи із 2015 року почала активно говорити про “український стиль” на подіумах Парижа, Лондона та Нью-Йорка. Зокрема, в українських вишиванках почали активно з'являтися і світові зірки, такі як:
- Демі Мур;
- Керолайн де Мегре;
- Діта фон Тіз та ін.
Сучасні українки носять вишиванки не тільки на свята, але й на щодень. А замовити якісні моделі завжди можна в інтернет-магазині “Світ Вишиванок” https://svit-vyshyvanok.com.ua/, де представлена величезна кількість стильних та вишуканих моделей за доступними цінами.