Декларацію про доходи варто заповнити хоча б заради того, щоб повернути частину грошей, вже витрачених на сплату податку. До речі, вперше в цьому році право скористатися податковим кредитом отримають іпотечні позичальники. Спробуємо "вибити" своє?

Як вже писали в журналах, частина грошей, витрачених на сплату податку на доходи в минулому році, можна повернути за допомогою податкового кредиту. Що це таке? - Це коли громадянин спочатку нібито кредитує держава (оскільки податок з його доходів утримується без урахування напрямку майбутніх витрат), а вже потім, витративши на цілі, зазначені в законодавчо обумовленому переліку, частина раніше сплаченого податку він отримує з бюджету назад. Заявити про своє бажання скористатися такою можливістю платник податків може при подачі річної декларації про доходи.

Правда, використовувати податковий кредит зможе далеко не кожен. Таке право надано іпотечним позичальникам, тим, хто витратився на придбання страхового поліса життя або пенсійного контракту, благодійникам, тим, хто платить за середню спеціальну або вищу освіту, усиновителям дітей та деяким іншим категоріям громадян.

Як оформити?

До того моменту, коли громадяни в черговий раз почнуть здавати річні декларації про свої доходи, зазвичай видається лист, що рекомендує дві форми (два документа) - "перелік сум витрат" і "розрахунок сум податку з доходів фізичних осіб", які стосуються оформлення податкового кредиту. Заповнення цих доморощених форм допомагає з'ясувати, що повинен платник податків бюджету, а що бюджет - йому. Ці ж документи допомагають визначити - чи може платник податків претендувати на податковий кредит.

"Задекларувавши свої офіційні доходи (з яких сплачено податок на доходи фізичних осіб) та підтвердивши документально сплату відсотків за іпотечним кредитом, громадянин може претендувати на відшкодування йому з бюджету суми в межах частини таких відсотків. Таким чином, офіційна зарплата і уявлення річній податковій декларації не тільки полегшують процес отримання іпотечного кредиту, але і в якійсь мірі знижують процентний тягар ", - відзначає консультант з питань податкового та бухгалтерського обліку, експерт Фонду інтенсивних технологій мікроекономіки Іван Чалий. Податківці рекомендують прикладати копії документів прямо до заповненої декларації, щоб прискорити обробку документів і повернення сум, належних платникам податку.