500 доларів за те, щоб не «помітити» торгівлю контрабандними тютюновими виробами, 500 доларів за те, щоб безперешкодно дати можливість імпортувати авіапаливо, 2500 доларів за те, щоб матеріал про порушення митних правил потрапив швидше до суду. Це зведення за виявленими корупційними випадками у рядах співробітників Державної Митної Служби України (ДМСУ), які опубліковано на відомчому інтернет-сайті. Причому, що особливо вражає, відносно невеликі хабарі отримали не чиновники так званої молодшої або середньої ланки, а досить високопоставлені чини: заступник начальника митної варти Харківської митниці, старший інспектор митного поста в Жулянському аеропорту Києва, провідний інспектор служби боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил . Чим керувалися ці люди, окрім жадоби і далекоглядності? Ризик втратити репутацію, роботу, пристойну посаду, звання, виплати за вислугу років і пенсію держслужбовця, свободу вже став реальністю і не зупинив в гонитві за поліпшенням свого матеріального добробуту.

Подібні факти ганьблять «честь мундира», але як запевняє Степан Дмитрович Дериволков, заступник голови ДМСУ, його відомство не схильне замовчувати подібні корупційні злочини. Більш того, ДМСУ не обмежиться лише службовим розслідуванням і звільненням винних. Подібні посадові правопорушення повинні в обов'язковому порядку розслідуватися прокуратурою і органами антикорупційної політики. Тому внутрішня служба протидії корупції в ДМСУ, що входить до Департаменту боротьби з контрабандою, аналізу ризиків та протидії корупції, активно взаємодіє з правоохоронними відомствами.

У нинішніх умовах процес рухається досить повільно: так, із 160 звільнених за корупційні правопорушення співробітників лише за перші чотири місяці 2016 р. тільки 14 пред'явлені звинувачення згідно із Кримінальним кодексом України – відкрито 12 кримінальних справ. Степан Дериволков вважає, що цього недостатньо, щоб очистити ряди ДМСУ від корупціонерів. Звільнення – занадто м'яка міра покарання, не зупиняє тих, хто не має досить високих моральних якостей, щоб не спокуситися можливістю отримати незаконну винагороду за митні послуги.

У високопоставленого митника великі надії на реформи в ДМСУ, які настануть цього літа з введенням нового Митного Кодексу України. В цей же період в законодавчій базі України будуть посилені заходи по боротьбі з корупцією. Ці реформаторські зміни дадуть можливість надати більше повноважень співробітникам внутрішньої безпеки ДМСУ в плані виявлення, припинення та обов'язкового розслідування всіх посадових правопорушень, пов'язаних з отриманням хабарів, шахрайством при оформленні митних податків і кримінальних дій, що допускають ввезення заборонених в Україні товарів. Більш того, підвищується і персональна відповідальність за боротьбу з корупцією. Всі співробітники, які уповноважені виявляти корупціонерів у лавах ДМСУ, повинні в обов'язковому порядку взаємодіяти і звітувати про хід розслідування кожного випадку перед органами прокуратури та антикорупційної політики.

Джерело: novosti.net.ua