Високе вічнозелене дерево, яке живе не менше 150 років або пірамідальний кущ. Його можна прийняти за ялинку, але замість голок воно має зелену луску. Квіти цієї рослини називають колосками, які схожі або на жовто-зелені бруньки (розміщені у кроні) або на буро-зелені кульки (розташовуються на нижніх гілках). Мова йде про тую, хвойне дерево, яке в народі називають "королівським". В перекладі з латини "дерево життя".

Особливості вибору саджанців та посадки туї у відкритий грунт

Завезені з Америки і Азії декоративні кущі та дерева туї дуже популярні через свій екзотичний вигляд і невибагливий догляд. Їх великий вибір пропонують в інтернет-магазині Твоя Туя в Україні. Рослини продаються у великих контейнерах, тому пересаджувати їх можна з весни до осені. На сайтах можна знайти різновиди туї, що мають свої особливості:

 • Туя західна. Лікувальні властивості її є приводом посадки навколо туберкульозних диспансерів. Спроможність добре очищати повітря приваблює садівників, які живуть біля заводів. Також добре виконує роль живоплоту.

 • Туя східна. Має незвичайну форму, буває коричневою, червоною, сірою. Гарно виглядає на фоні інших туй. Легко переносить посуху, мало хворіє.

 • Туя велетенська. Частіше висаджують біля державних установ, дитячих садочків, шкіл. Морозостійка.

Великим попит мають ще декілька сортів: рейська, складчаста, японська, стендиша, сичуанська.

Обирають саджанці в залежності від призначення:

 1. Саджанці високорослих рослин підходять для одиничних посадок, а також для групових, щоб зонувати ділянки або створити живопліт.

 2. Низькорослі підходять для альпінаріїв, міксбордерів, статичних композицій.

Не треба купувати рослину в контейнері, з якого стирчить коріння, або воно знаходиться на поверхні. Якщо рослина продається з земляною грудкою, обгорнутою тканиною і металевою сіткою, її коренева система повинна бути розвинена, а крона пишна.

Як посадити тую?

З чого потрібно почати?

За 3-4 місяці до посадки коріння рослини, яка продається не в контейнері, злегка підрізають, щоб стимулювати утворення всмоктуючих корінців. Для посадки такої рослини треба викопати яму, розмір якої залежить від величини грудки землі, в якій знаходиться коренева система (діаметр і глибина її повинні первищувати параметри грудки вдвічі). Наступні дії:

 1. На дно насипати суміш землі із попелом або будь-яким органічним добривом.

 2. Поставити в яму саджанець, зберігаючи грудку на коренях (шийка рослини повинна буде знаходитись на рівні грунту).

 3. Обережно вирівняти і утрамбувати землю.

 4. Засипати зверху раніше пригоовану суміш, до складу якої входять в рівних пропорціях земля, пісок, торф.

 5. Навіть, якщо пішов дощ, виливають не менш двох відер води (можна додати стимулятор зростання), тим самим знищують можливі порожнини у грунті.

 6. Коло біля стволу мульчують корою, трісками або компостом,щоб рослина швидше прижилась. Це ще буде захистом взиму від морозів, влітку від перегріву.

Час посадки

Незважаючи на те, що туя приживається на новому місці в будь-яку пору року, краще її висаджувати в грунт навесні, тому що рослини, посаджені у квітні-травні:

 • Менше хворіють і протистоять ушкодженню від шкідників.

 • Активніше ростуть і краще розвиваються.

 • Легше призвичаюються до клімату, до сусідніх рослин, грунту.

Місце посадки

Не можна обійти увагою вибір місця. Воно буде ідеальним, якщо освітлення сонцем чергуватиметься з напівтінню. Тому що під прямими променями дерево втрачатиме зелений колір, а в повній тіні ослабне, погано перенесе зиму і, врешті, загине. Ще треба вибрати ділянку, яку взимку не обдуватимуть сильні вітри. Грунтові води повинні знаходитись не менш, ніж за метр від поверхні землі, щоб уникнути надмірного зволоження і загнивання коренів.

Поблизу не повинно бути великих дерев, тому що корені туї неспроможні боротися за поживні речовини. Між будь-яким деревами, де розміщується туя, повинна бути відстань не менше 5 метрів. Якщо крім туї не буде ніяких інших рослин, то маленькі кущі висаджують на відстані метра, великі у майбутньому дерева розміщують на відстані 4-5 метрів.

Догляд за туєю після посадки

Наступні тридцять днів дуже важливі для процесу укорінення. Тому протягом цього періоду необхідно поливати рослину раз на тиждень, не допускаючи пересихання грунту. Інакше крона стане рідкою і непривабливою. Після поливу потрібно розпушувати на глибину 5-7 см. Подальший полив залежить від погодних умов і типу грунту. Час від часу (у спеку або за відсутністю дощу раз на сім днів) необхідно оприскувати крону водою, що має температуру повітря на ділянці. Це краще робити на сході або заході сонця.

Висновок

Щоб туя радувала око чудовим кольором, пружністю гілок, приємним запахом протягом її життя треба:

 • Не допускати пересихання або перезволоження грунту внаслідок заболоченості або близькості грунтових вод (в цьому випадку потрібен дренаж).

 • Формувати крону.

 • Змивати пил.

 • Розпушувати землю біля ствола.

 • Вносити добрива.

 • Виполювати шкідливі рослини.