Уже втретє підтверджено, що рф застосувала хімічну зброю в Дніпропетровській області на лінії фронту.
Міжнародна організація по забороні хімічної зброї при підтримці ООН (ОЗХЗ) перевірила повідомлення України про використання росією заборонених токсичних хімікатів проти українських військ на полі бою. Результати досліджень вирішили розсекретити, бо це ситуація негайного втручання.
Під час двох місій експерти Технічного секретаріату зібрали документацію та цифрові файли, свідчення очевидців, а також отримали сім зразків навколишнього середовища, зібраних Україною:
- два снаряди від в(один з них зібраний разом із частинами детонатора),
- два зразки ґрунту,
- два зразки рослинності, залишки одного безпілотника з оглядом від першої особи.
Всі вони були зібрані з місця, прилеглого до бліндажа на спостережному пункті, вздовж лінії протистояння з військами противника.
Після повернення до штаб-квартири ОЗХЗ зразки було відправлено до лабораторій.
Що показали результати аналізу
Аналізи, проведені окремо та незалежно один від одного лабораторіями, призначеними ОЗХЗ, підтверджують, що всі гранати, зібрані з бліндажів на спостережному пункті та на позиції відпочинку, містили речовину для боротьби з заворушеннями - сльозогінний іритант CS. Грунт та рослинність, зібрані в місцях, де були знайдені гранати, також містили цю речовину. Невеликі залишки CS містили навіть частки землі, зібраної за 15 метрів від падіння захіміченої вибухівки, яку скинув FPV-дрон.
Це вже третій звіт, опублікований Технічним секретаріатом, який підтверджує присутність агента з боротьби з масовими заворушеннями CS на Дніпропетровщині вздовж лінії зіткнення:
- Перше підтвердження наявності хімзброї в області було у листопаді 2024 року;
- друге - у лютому 2025 року біля сіл Мар’ївка й Іллінка.
Глибоке занепокоєння міжнародної спільноти
CS, відомий також як «Сирень», є сльозогінним газом, який викликає сильне подразнення очей, шкіри та дихальних шляхів, що призводить до задухи та втрати орієнтації. Його заборонено згідно з Конвенцією про заборону використання хімічних речовин для боротьби з масовими заворушеннями як методу ведення війни.
Після отримання звіту TAV 20 червня 2025 року Постійне представництво України при ОЗХЗ негайно звернулося до Технічного секретаріату з проханням того ж дня розсекретити та надати повний звіт усім державам-учасницям КХЗ, а також опублікувати його на публічному вебсайті ОЗХЗ.