Трійця та Зелені свята 2025: коли відзначають в Україні, традиції та заборони

Одне з найглибших християнських свят — Трійця, або ж Зелені свята — щороку припадає на п’ятдесятий день після Великодня.

У 2025 році православні та католики святкували Воскресіння Христове в один день — 20 квітня. Відповідно Трійця відзначатиметься 8 червня. Це свято символізує триєдність Бога: Отця, Сина і Святого Духа.

Історія свята

На 50-й день після Воскресіння Христа на апостолів зійшов Святий Дух — саме тоді сталося ще одне диво. Учні Ісуса отримали дар говорити різними мовами та розійшлися по світу і несли в маси Слово Боже.

Подія дозволила апостолом усвідомити, що Свята Трійця справді існує. Цей день вважається народженням Церкви.

Традиції свята

В Україні Трійця має ще одну глибоко вкорінену назву — Зелені свята. Вона поєднує християнське розуміння духовного пробудження з давніми обрядами на честь природи.

  • Церкви та домівки прикрашають зеленими гілками, травами й квітами. Вважається, що вони несуть у дім благословення, захист і оновлення.
  • Дівчата створюють вінки з лугових рослин — ці символічні прикраси уособлюють молодість, родючість і гармонію з природою.
  • Родини та компанії друзів їздять на природу в ліс чи до річки, де відпочивають, спілкуються та розважаються.

Письменниця та етнографиня Іванна Стеф’юк каже, що для українців здавна Зелені свята були важливим днем у календарі.

«На Західній Україні Трійця була одним із найбільших свят, яке за святкуванням прирівнювалося до Великодня. На нього влаштовували святковий обід, на який запрошували гостей і пекли калачі. Вікна, двері та підлогу клечали.

На цей період припадає пік буяння природи. Саме з цим пов’язане вірування, що трави, зібрані в цю пору, наділені особливими властивостями», - поділилася вона.

Зелені свята — це не лише радісна подія, а й час особливих заборон

У народній традиції застерігають від фізичної праці, прибирання, косіння чи рубання дерев — вважається, що в цей період зелень має духовну силу, і її не можна тривожити. У деяких регіонах навіть заборонено купатися в річках — через віру в те, що вода «оживає» і стає небезпечною.

Цей день — про спокій, гармонію, любов і вдячність. Він закликає зупинитись у щоденному поспіху, озирнутись навколо і відчути єдність із природою, ближніми та Богом.