У Дніпрі виявлено випадки кору – одного з найбільш заразних захворювань, відомих у світі.
За тиждень у місті зафіксовано два спалахи кору. Головна причина спалахів цієї інфекції — низьке охоплення щепленнями, адже 9 з 10 неімунізованих людей, що контактують із хворим, будуть заражені.
В Дніпропетровській обласній раді повідомили, що спалахи кору виявлено в одній родині та у закладі вищої освіти. Захворіли 7 людей, серед них — нещеплені діти.
Хто в цьому році під загрозою епідемії
За 11 місяців 2024 року в Україні зареєстрували 333 випадки захворювання на кір, що у шість разів більше, ніж у 2023 році.
Масові спалахи кору в Україні циклічні й відбуваються в середньому кожні п'ять років. Попередній спалах був у 2017-2019 роках. Тоді захворіли понад 110 тисяч людей. У 2025 році фахівці прогнозують новий спалах.
Ліків проти кору не існує, але він швидко передається повітряно-крапельним шляхом та живе на поверхнях дві години. Єдиний надійний метод профілактики захворювання — вакцинація. Усі діти та дорослі, які її не робили, під загрозою.
Як проявляється хвороба
Симптоми можуть не проявлятися 6—21 днів. Далі починається період захворювання з такими симптомами:
- висока температура,
- головний біль,
- нежить,
- сухий кашель,
- збільшення лімфовузлів,
- запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення),
- пронос та блювота.
На 4—5 день хвороби з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Може тривати близько місяця.
Захворювання може призвести до пневмонії, вушної інфекції, запалення мозку — енцефаліту, інших серйозних ускладнень, а також до інвалідності та смерті.
Вакцинація рятує життя
У Дніпропетровському обласному ЦКПХ пояснили, що кір входить до переліку хвороб, вакцинація проти яких є обов’язковою. Малюки отримують щеплення КПК (проти кору, краснухи та паротиту) двічі: у 12 місяців, у 6 років.