Очерки Днепра

У Меморіальному будинку-музеї академіка Д.І. Яворницького (Дніпро, площа ім. Т. Шевченка, 5) відбудеться презентація українського перевидання "Нарисів Дніпра", яке побачило світ у видавництві "Апріорі" до 200-річчя від дня народження дослідника.

Ініціатор та упорядник перевидання Олена Крушинська (Київ) розповідатиме про історію створення книжки та її непересічного автора, чиє ім'я несправедливо призабуте. Олександр Степанович Афанасьєв-Чужбинський (1816–1875) – відомий у свою епоху письменник, публіцист, етнограф. У молоді роки товаришував із Тарасом Шевченком і після його смерті написав про нього теплі спогади. Афанасьєв-Чужбинський багато мандрував Україною – вивчав народний побут, збирав фольклор та матеріали для словника української мови. У 1856–1860 роках він здійснив свою найбільшу експедицію, провівши чотири роки на берегах Дніпра й Дністра. Її результатом стало двотомне видання, "Нариси Дніпра" та "Нариси Дністра" – ґрунтовне краєзнавче та етнографічне дослідження і водночас захопливий художній твір у жанрі дорожніх нотаток з безліччю живих діалогів та кумедних або сумних історій.

У "Нарисах Дніпра" описано ріку від порогів і до її гирла: судноплавство й торгівлю, будні містечок і сіл. В кожному з них він замешкував досить надовго, аби спостерігати за побутом мешканців "зсередини". Найбільше полюбився мандрівникові "відважний і шляхетний народ" – дніпровські лоцмани, з якими він не раз долав усі смертельно небезпечні пороги на шляху від Катеринослава до Хортиці. Окремий розділ "Нарисів" присвячено осередку громади лоцманів – Лоцманській Кам'янці, та Катеринославу, де автор не раз бував і до експедиції: життю міста, його вовняним ярмаркам, дозвіллю вищого світу та простолюду.

З особливим почуттям Афанасьєв-Чужбинський розшукував запорозькі пам'ятки – рештки Січей та напівзруйновані могили "степових лицарів". Розповідаючи про пониззя Дніпра, він описує життя у Херсоні, Бериславі, Каховці, змальовує чумацьку переправу, барвисті ярмарки у степу, Старошведську колонію, мешканці якої переважали за чесністю навіть сусідів – німецьких колоністів, і колонії єврейські, де торгове плем'я безуспішно намагалися привчити до хліборобства. Разом із рибалками він вирушав у кількаденні мандри "водною пустелею" – дніпровськими плавнями, а завершилася експедиція на морському узбережжі.

Другий том видання, "Нариси Дністра", охоплює річку в межах тодішніх російських володінь, від Хотина до Дністровського лиману (нині це територія України й Молдови). Ми дізнаємось про природу, старожитності і про заняття мешканців обох берегів Дністра: українських і молдавських селян-хліборобів, євреїв – крамарів і контрабандистів, а також німецьких, болгарських та швейцарських колоністів.

На зустріч запрошуються усі, хто цікавиться українською старовиною, історією, етнографією. Презентація супроводжуватиметься показом старих і сучасних світлин, що ілюструватимуть найцікавіші моменти з "Нарисів Дніпра". Читатимуться уривки – насамперед кумедні й такі, в яких описано "схеми" і зловживання, що спокійно пережили півтора століття і легко упізнаються й сьогодні.

Актуальность
(0 оценок)
Интересность
(0 оценок)
Впечатления
(0 оценок)
Я рекомендую
Пока никто не рекомендует

Рецензия

Отзыв - это мнение или оценка людей, которые хотят передать опыт или впечатления другим пользователями нашего сайта с обязательной аргументацией оставленного отзыва.
 
Ваш отзыв поможет многим принять правильное решение

. Пожалуйста, используйте форму отзывов для оценок и рецензий, для вопросов и обсуждений - используйте форму комментариев, а не отзывов

Не допускается : использование ненормативной лексики, угроз или оскорблений; непосредственное сравнение с другими конкурирующими компаниями; безосновательные заявления, оскорбляющие деятельность компании и/или ее услуги; размещение ссылок на сторонние интернет-ресурсы; реклама и самореклама.

Введите email:
Ваш e-mail не будет показываться на сайте
или Авторизуйтесь , для написания отзыва
Актуальность
0/12
Интересность
0/12
Впечатления
0/12
Отзыв:

Загрузить фото:
Выбрать
Афиша
Показать
Теги
Показать
Ответственный за раздел
Евгения
Мы говорим о том, что важно, актуально или просто интересно. Мы живем в унисон с городом, работаем с ним в одном ритме и держим руку на пульсе всего, что в нем происходит.
Skype: live:content.citysites