Проблема дитинства, до якої останніми роками звернулося безліч вчених, волею обставин потрясла людське суспільство, яке, нарешті, почало усвідомлювати вимоги підвищеної уваги до дитинства взагалі і до кожної дитини зокрема. Сьогодні дитинство як соціально-культурний феномен і особливо значимий віковий період є предметом полідисціплінарного дослідження.

На виставці знайшли висвітлення традиції народжування та  виховання дітей в українській народній культурі нашого краю. Представлені різні колиски, дитячі вишиті сорочки, хусточки, глиняні іграшики - статуетки-свистунці, маленький посуд поч. ХХ ст.опішнянських майстрів, та сучасні народні іграшки, створені місцевими майстрами на зразок старовинних з природних матеріалів: глини, дерева, тканини. Відтворено також важливий ритуал щодо перших днів народження немовляти – це хрещення в храмі, показані натільні хрестики, як обирали кумів тощо.

На чисельних фотографіях, які експонуються в музеї, можна побачити, як одягали дітей у кінці ХІХ – ХХ ст., якими іграшками вони грались. Наприклад, на фотографіях важко відрізнити маленького хлопчика від дівчинки, тому що одяг у них майже однаковий – маленька світла сукня. Цікаво, що на фотографіях радянських часів рідко зустрічаються зображення дітей з батьками, за домашніми іграми, а здебільшого – групові у дитячих яслах і садках.

Предметний світ дитинства дніпропетровських малюків відтворений через дитячі меблі (ліжка, колиски, розкладне крісло зі столом, візок), одяг (дівчачі сукні, хлопчачі костюмчики, шубки, головні убори, взуття), іграшки (ляльки, ведмеді, зайці, інші м'які звірята, металеві та пластмасові солдатики, машинки тощо) 1930-2000-х рр. Здебільшого дитячі речі, які представлені на виставці – місцевого виробництва: Дніпропетровського заводу дитячих іграшок,  фабрики ім. Володарського, трикотажного об'єднання «Дніпрянка» тощо.

Окремим розділом виставки є розділ  - «Діти у мистецтві». Тут показано різноманітні художні твори та вироби із зображенням дітей (прикладне мистецтво, живопис, скульптура) ХІХ – ХХІ ст. західноєвропейських майстрів, місцевих хужожників. Шість скульптур на виставку надав Дніпропетровський художній музей, чотири картини сучасних дніпропетровських художників  (А.С. Ткача, М.С. Боровського та Є.С. Логвиненка) – Музей українського живопису (власник О.Наумов). Крім того у виставці бере участь технічний музей «Машини часу», його власник М. Прудніков надав для експонування цікаву іграшку – бігового коня, який рухаєтьсся за допомогою педалів. На ньому діти каталися у парку ім. В. Чкалова (тепер Глоби) у 1970-1980-х рр.

Наступну виставку буде присвячено дитячій освіті.

Справки по тел.: (0562) 46-34-22.