Вперше у Дніпропетровську презентуємо роботи Андрія Хіра - молодого живописця та стріт-артиста. Співпраця художника з арт-центром розпочалась у 2011 році з персонального проекту Хір – звір з гір. 2012 року роботи Хіра були залучені до колективних проектів арт-центру під кураторством Павла Гудімова – Neofolk project (програма візуального мистецтва на Гогольfest-2012) та спецпроекту «Родичі Ворхола. Сучасне мистецтво Західної України» (в рамках Art Moskow 2012). В експозиції нового проекту Приповідки у дніпропетровському арт-центрі буде представлено серію робіт, в якій автор ілюструє такі види найдавнішої народної творчості, як прислів’я та приказки. Працюючи над цією серією, Андрій Хір намагався "розглядати прислів’я як свого роду сценарій", надаючи тексту основну роль та доповнюючи його зображенням.

Про проект - Андрій Хір

Приповідки – поняття, що в Західній Україні об’єднує в собі такі види фольклору, як прислів’я та приказки. Стислі, образні та ритмічні філософські афоризми, висловлені народом з іронією і сарказмом. Наповнені глибоким змістом, вони є мудрими судженнями, що містяться в одній невеликій та ємній фразі. Головне, основне, вибране.

Здебільшого прислів’я та приказки сприймаються як сталий текстовий елемент. Ці фрази ми застосовуємо у розмові ніби автоматично – не візуалізуючи та не задумуючись. Наприклад, вислів «під три чорти». Я лише недавно зрозумів, що мова йде про чортів, та ще й трьох. Тобто мозок не намагається їх розшифрувати, а використовує як своєрідну константу. І від цього вони стають ще більш символічними. Тому мені було дуже несподівано й цікаво візуалізувати прислів’я і розглядати їх не лише як текст, але і як сюжет. А сюжети, як виявилося, можуть бути дивними та неоднозначними.

Приповідки – короткі притчі, а цей проект по своїй суті є ілюстраціями до них. Я намагався розглядати прислів’я як свого роду сценарій. Це не виключає його моральну складову, а навпаки – повинно підкреслювати ідейну значимість. Тобто картинка має слугувати доповненням до тексту і сприяти глибшому його осмисленню, а текст залишається основним елементом творення зображуваного.

Приповідки – один із найдавніших жанрів народної творчості. Це текстові символи, які передаються багато поколінь. Ми, наприклад, вживаємо ті самі вислови, які вживали наші предки багато століть тому, ще до появи писемності. Вони містять у собі елементи давнього світогляду, релігії та магії.

У наш час, як і в часи минулі, прислів’я та приказки є часто вживаними в мові незалежно від категорії населення, віку та соціального статусу. Не зважаючи на те, що ці фрази прийшли до нас із далекої давнини, вони не втрачають актуальності та змісту, бо є вичерпними стислими думками, які, до того ж, легко адаптуються, трансформуються та можуть набувати нового значення.

Про проект - Олена Годенко-Наконечна

На «стилістичній орбіті» Андрій Хір – сам один, не схожий на інших, неочікуваний і неповторний. Художник заявляє, що ілюструє українські приповідки, тож глядач одразу уявляє собі камерні ілюстрації фольклорної тематики з усіма традиційними атрибутами народного українського побуту. Аж тут перед ним постає зовсім інше – потойбічний і утаємничений світ, із прадавніми забобонами та кумедним гумором –  світ одночасно архаїчний і сучасний.

Найбільшою ж несподіванкою є використання монументальних розмірів та вибудовування великих серій. На видовжених графічно-декоративних панно оливково-чорної гами постають фантасмагоричні персонажі людського, тваринного та рослинного походження: казкові вершники та песиголовці, дивні птахи та чудернацькі рослини, підземні кудлаті чи лускаті істоти та такі, що в болоті водяться – рогаті й хвостаті. Вони – з уяви художника, і водночас – зі світу української демонології та чудородії, пов’язані з древніми релігійними уявленнями.

Таке поєднання заглибленого в архаїчні пласти народного світовідчуття та його сучасних авторських інтерпретацій позбавляють твори Хіра значення простого ілюстрованого коментаря. Роботи художника вишукуються у самостійні станкові цикли, де сюжет зображення і текст взаємодоповнюють одне о́дне. Автор використовує пластичність пружних ліній та силуетів, так наче гаптує нитками, нанизуючи зображення на полотно. Такі асоціації не випадкові, бо вишивка присутня в цих творах: тексти приповідок вишиті безпосередньо на зображальному полі у верхній частині полотна над персонажами. Художник неквапливо роздмухує нашу цікавість, виписуючи всі дрібні деталі, висвічуючи білими краплинами місяця та зірок нічне небо, ритмічно декоруючи клаптики поверхонь геометричними візерунками. Фронтальні орнаменти не повторюють об’ємних вигинів фігур – саме так, як це відбувається на старовинних українських картинах, що будуються на поєднанні плаского з об’ємним, реального – з умовним, просторових ефектів – з площинним декором.

Андрій Хір полюбляє вузькі вертикальні композиції, вимальовує овальні обрамлення – аби «полонити» усяку нечисть у тісних «ямах». І тим самим заспокоїти глядача – ці істоти безпечні. Автор обирає кольори ночі як символ потойбіччя, може жахати нас страхітливими бісівськими персонажами і сугестією містичного. Проте, як і належить у народній традиції, переводить страшне у казкове, поборює страхи силою народного духу і яскравим гумором, іронізує та глузує, підкреслюючи в людині тваринне, а в тварині – людське.

Про автора

Андрій Хір народився 1988 року в Ужгороді, живе і працює у Львові.
2010 року закінчив Архітектурний факультет Львівського політехнічного університету.
Займається мистецтвом, архітектурою та дизайном. За власним визначенням, у роботах художника «значно важливіший текст, ніж картинка».

Із 2005 року – автор і учасник персональних та групових проектів. Співпраця з арт-центром Я Галерея розпочалась у 2011 році з персонального проекту Хір – звір з гір. 2012 року роботи художника були залучені до колективних проектів арт-центру під кураторством Павла Гудімова – Neofolk project (програма візуального мистецтва на Гогольfest-2012) та спецпроекту «Родичі Ворхола. Сучасне мистецтво Західної України» (в рамках Art Moskow 2012).

Проект реалізовано за підтримки співзасновника арт-центру Я Галерея у Дніпропетровську Павла Мартинова.

Справки за тел.: (056) 713-57-13, (067) 622-29-92.